Darmowa nawigacja - Ovi Mapy

Witam serdecznie!

Chciałbym zająć się dziś tematem darmowej nawigacji jaką oferuje nam firma Nokia, mianowicie Ovi Mapy. Wiele osób twierdzi, że darmowa nawigacja na pewno nie jest taka dobra. Ja postaram się przedstawić dziś ją z dobrej strony, ponieważ to, że jakiś produkt jest darmowy nie oznacza, że jest zły. Być może rozwieje to również wątpliwości niektórych osób, które bały się używać tej nawigacji właśnie z racji tego, że jest darmowa.

Do dzieła!

Model telefonu, na którym będę testował Ovi Maps to Nokia 6730 classic. Dlatego też zaznaczam, że na innych modelach układ menu, bądź wygląd może się nieco różnić. Pozostałe funkcje w Ovi Maps powinny być niezmienne i takie same.

Dane techniczne:
Wersja programu Ovi Maps: v3.04
Wersja Map: 0.1.24.114
Mapy dostarczone przez: NAVTEQ

Funkcje Ovi Maps:
Pogoda – przedstawia pogodę wybranego miasta, wskazuje maksymalną, minimalną i odczuwalną temperaturę. Możemy również dowiedzieć się o wschodzie i zachodzie słońca, szczegółowej pogodzie na wybrany dzień i również o wybranej godzinie. Mamy również do dyspozycji mini diagram.

QYPE – główną cechą tej funkcji są recenzje, przykładowo dowiemy się o: gastronomii, zakupach, hotelach i noclegach, sztuce i rozrywce, nocnym życiu, transporcie usługach i inne. Czyli wybierając „nocne życie” dowiemy się np.: o aktualnym klubie muzycznym, gdzie zamieszczone będą zdjęcia, godziny otwarcia, strona www, telefon oraz recenzja co może wpłynąć na wybór klubu, bądź kina/teatru. Są również przydatne informacje typu MPK, PKP oraz PKS. Niestety niektóre recenzje mogą się okazać nieaktualne.

HRS Hotels – funkcja pozwalająca znaleźć hotele w twojej okolicy. Słowo „okolicy” niech nikt nie bierze sobie do serca, ponieważ tak naprawdę czasami funkcja może wskazać najbliższy hotel oddalony o 35km., a nie pokaże tych co są naprawdę blisko. Rekompensatą za to mogą być bardzo przydatne i szczegółowe dane takie jak: podana cena, ilość gwiazdek, galeria zdjęć, strona www, telefon. Rezerwację możemy dokonać dzięki funkcji HRS, wtedy możemy liczyć na butelkę wody mineralnej jako gratis lub zadzwonić bezpośrednio do hotelu.

Lonely Planet – funkcja w języku angielskim (niestety), tutaj możemy dowiedzieć się ciekawych wiadomości o danym kraju np.: historia, święta, pogoda itp. Moim zdaniem funkcja zupełnie nieprzydatna, w dobie dzisiejszego internetu w telefonach komórkowych każdy wolałby coś wygooglować i przeczytać więcej ciekawszych informacji w swoim ojczystym języku, niż informacje zamieszczone w Lonely Planet po angielsku.

Wydarzenia – funkcja przydatna, możemy dowiedzieć się dzięki niej o aktualnych filmach granych w naszym mieście, na najbliższe 4 dni. Dowiemy się gdzie dany film będzie grany oraz o której godzinie. Dodatkowo mamy dodany opis każdego filmu, dzięki czemu łatwiej będzie się zdecydować. Dla kino maniaków funkcja w sam raz.

Map Reporter – raportowanie błędów na mapie. Prosta funkcja do zgłoszenia jakiegoś błędu w mapach nawigacji np.: brak drogi lub ulicy, czy słabe oświetlenie ulicy. Jeśli chodzi o tą funkcję to na pewno można wiele pomóc.

Przewodnik Michelin – funkcja wciśnięta na siłę ze względu na sponsora. Informacje jakie tutaj uzyskamy to gdzie jest najbliższy: hotel czy restauracja. Jednak w przewodniku tym nie ma ogólnodostępnych miejsc jak to było w przypadku QYPE, tylko muszą one być „szczególnie polecane” przez Michelin. Osobiście podczas moich podróży może 3 razy zaproponował mi ten przewodnik.

coigdzie.pl – moim zdaniem to chyba najlepsza funkcja, w której możemy uzyskać wiele informacji o rozrywce. Coigdzie.pl oferuje nam informacje o koncertach, spektaklach, podobnie jak w wydarzeniach uzyskamy informacje o filmach. Jednak tutaj jest to bardziej szczegółowe i przejrzyste. Dalej o sporcie, gospodarce i nauce i innych. Oczywiście opisałem to tak ogólnie, ale gdy wybierzemy jakąś kategorię, to uzyskamy o niej wiele informacji – kiedy, gdzie i o której godzinie rozpoczyna się spektakl, film czy impreza. Również będzie informacja o cenie biletu, jak również opis lub recenzja.

Udostępnianie Lokalizacji – cytat:

Udostępnianie lokalizacji to program Mapy, która pozwala Ci wysłać do Facebooka informacje o tym, gdzie jesteś i co robisz. Aby uaktywnić tę funkcję, musisz mieć zarówno konto Nokia, jak i konto na Facebooku.

Tutaj Nokia się nie popisała, ponieważ jest wiele osób, które nie mają konta na Facebooku i nie chce go mieć, lecz nokia próbuje zmienić ten stan rzeczy. Funkcja polega na udostępnianiu lokalizacji naszym znajomym. Wtedy nasi znajomi mogą nas bez problemu znaleźć. Dane możemy wysłać za pomocą sms'a lub e-maila. Szczerze, to nie ufam tego typu funkcją udostepniania pozycji, zawsze może zajść jakaś pomyłka, lub ktoś będzie się znał lepiej na tym i juz wie gdzie jesteśmy.

Funkcja szukania „wyszukaj” – bardzo dobra szukajka, mamy wiele możliwości szukania. Możemy wpisać sobie same miasto, miasto z ulicą (wpisanie samej ulicy może być niewłaściwym wyborem, ponieważ mapa przedstawi nam naprawdę wiele wyników), dodatkowo atutem szukajki jest to, że po wpisaniu kodu pocztowego wyszuka nam rejon, którym ten kod jest objęty. To była pierwsza opcja dzięki której możemy cokolwiek wyszukać wpisując ręcznie zapytania. Drugą opcją jest wybór kategorii, gdzie możemy wybrać sobie np. stację benzynową, a po chwili ukaże nam się długa lista z najbliższymi stacjami. Analogicznie z innymi kategoriami.

Ulubione – bardzo zwykła funkcja, która często się przydaje. Niestety jej wyposażenie jest bardzo ubogie. Możemy zapisać sobie swoje punkty, lub trasy. Niestety nie ma możliwości zaznaczenia na naszej mapie: ograniczeń prędkości, fotoradarów, nowych stacji benzynowych itp. Może kiedyś Nokia Ovi Maps ułatwi nam życie i wprowadzi więcej opcji w tej funkcji.

Moja pozycja – jak sama nazwa wskazuje funkcja wskazuje nam naszą aktualną pozycję. Chociaż funkcja ma czasami problem z jej wskazaniem (dzieje się tak tylko w budynkach, hangarach, itp.), to zawsze pokaże naszą aktualną pozycję, którą możemy: udostępnić, zapisać, wysłać, lub dowiedzieć się o współrzędnych geograficznych.

Pieszo - największym minusem tej funkcji darmowej nawigacji, jest brak polskiego głosu. Możemy jedynie ściągnąć sobie inny znany nam język lub nic innego jak zwykłe wibracje. W nawigacji pieszej uzyskujemy informacje o: naszej prędkości chodu w km/h, odległości do następnego skrętu i czas do końca naszej pieszej wędrówki. Dodatkowo możemy przejrzeć trasę przed wyruszeniem w trasę, obejrzeć punkty orientacyjne trasy oraz włączyć pulpit. Nawigacja piesza zawsze podaje najkrótszą trasę do celu, więc zawsze trzeba się mieć na baczności, bo czasem lepiej będzie zboczyć z wybranej trasy i pójść inną ulica/drogą, oczywiście nie trzeba się martwić, bo nawigacja w chwilę wytyczy nową trasę. Myślę, że nawigację pieszą można bez problemu również wykorzystywać do jazdy rowerem.

Autem – to chyba najważniejsza funkcja całej nawigacji. Po jej uruchomieniu mamy 3 opcje do wyboru (identycznie jest na początku nawigacji pieszej): autem do domu – nawigacja wskazuje nam trasę wprost do naszego domu (oczywiście tylko jeśli mamy zdefiniowany punkt na mapie z naszym domkiem), ustaw miejsce docelowe - możemy wybrać miejsce z historii ostatnio wybieranych miejsc, z ulubionych, wyszukać, bądź bezpośrednio z mapy wybrać punkt, mapa – nie wiem po co jest ta funkcja 2 raz skoro już była w „ustaw miejsce docelowe” może dlatego, że klikniemy o jeden raz mniej? Tego nie wiem.
Po wybraniu celu podróży, ukazuje nam się trasa. Tutaj już mamy nieco lepiej, ponieważ dostępne są głosy kobiety w języku polskim, więc podczas podróży na bieżąco będzie nas o wszystkim informowała, np. o przekroczeniu prędkości lub o tym gdzie mamy skręcić za 600metrów. Informacje na ekranie są identyczne jak w nawigacji pieszej, jednak tutaj mamy jeszcze kilka dodatkowych opcji, mianowicie:

- wybór innej trasy – ta opcja bardzo się przydaje, ponieważ nawigacja uwielbia drogi dwupasmowe, jadąc naszą kochaną A2 wszystko pokazywała pięknie, jednak po zjeździe na zwykłe drogi, gdzie chciałem przetestować jak nawigacja działa w mieście, to ona usilnie chciała abym z powrotem powrócił na „trasę”. Dlatego wybranie innej trasy jest tutaj pomocne.

- informacje o ruchu – cóż wiele razy aktualizowałem tą funkcję i ani razu nie uzyskałem żadnych dodatkowych informacji, ani komunikatów. Jedynie napis, że aktualizacja odbyła się w dniu…, o godzinie…, kompletna lipa moim zdaniem niestety.

- punkty trasy – przydatna funkcja, gdzie możemy sobie zaplanować całą naszą trasę, od wyruszenia z domu, poprzez stacje benzynowe, hotele, różne rozrywki, restauracje, aż do samego celu.

- pulpit – jest on również dostępny w nawigacji pieszej, ale opiszę go tutaj. Jest on chyba tylko dla celów statystycznych. Informacje jakie w nim można uzyskać to odległość, czas i średnia prędkość naszej pojedynczej podróży oraz suma każdej z nich. Jeszcze mi się nie zdarzyło abym z tego korzystał.

To wszystkie opcje jakie są dostępne. Sama podróż trwa bardzo przyjemnie, możemy zmieniać widoki w nawigacji, ściszać lub pogłaśniać głos nawi.. Komunikaty o skrętach, zjazdach itp., są podawane kilkakrotnie i dużo wcześniej przed danym manewrem. Zdarza się nieraz tak, że zbiegają się 2 ulice obok siebie i obie np. są w prawo, a my mamy tam skręcić. Wtedy bez problemu wystarczy przybliżyć sobie widok mapy w nawigacji i już będzie ładnie widać, w którą drogę należy skręcić.
Gdy docieramy do celu, nawigacja informuje o osiągnieciu celu podróży i trasa automatycznie jest zakańczana.

Wnioski

Moim zdaniem darmowa nawigacja jaką oferuje nam Nokia jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie prostotę i funkcjonalność oraz niewielkie koszty. Nawigacja idealnie nadaje się na piesze, górskie i rowerowe wędrówki, co jest wielkim atutem dla lubiących ruch. Przyda się również dla tych, którzy nie mogą trafić po imprezie do domu. Nawigacja samochodowa również stoi na wysokim poziomie, chociaż nie jest nieomylna. Dobrym dodatkiem są funkcje Ovi Maps, w jednym programie możemy uzyskać wiele informacji, zaczynając od pogody poprzez sprawdzenie repertuaru kina, a kończąc na rezerwacji pokoju w hotelu.
Dobrym znakiem jest również to, że Nokia wcale nie zamierza rezygnować z tego projektu i cały czas będzie udoskonalać darmowy produkt. Dlatego też nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do użytkowania tej nawigacji.

Poniżej zamieszczam link do filmu nokii prezentujący nawigację w "akcji".
Ovi Maps

Najnowszą wersję nawigacji możemy ściągnąć z: strona nokia

Zachęcam również do roztropnego korzystania z nawigacji, ponieważ zaufanie jej do końca może czasem skończyć się naprawdę źle. Przykład takiej sytuacji można zobaczyć tutaj.