reklama

Kaspersky wyjaśnia, dlaczego Windows XP wciąż jest używany

Strona główna Aktualności

O autorze

Konsekwentnie trzyma się lewego pasa autostrady. Lubi szybki chód chodnikiem, narowisty jazz oraz infradźwiękowy metal. Nie przeszkadza mu wolne oprogramowanie.

Jak informowaliśmy na początku tygodnia Kaspersky Lab opublikował dane dotyczące systemów operacyjnych, które padły ofiarą ransomware WannaCry. Wynika z nich, że 98% wszystkich zainfekowanych komputerów stanowiły maszyny z Windows 7. Mimo to wciąż gorąca dyskusja toczy się wokół Windows XP.

Tym razem głos w sprawie zabrał sam założyciel Kaspersky Lab, Jewgienij Kaspersky. W wywiadzie z portalem ZDNet, Kaspersky stwierdził, że popularność Windows XP wynika przede wszystkim z kosztów migracji:

Rozumiem, dlaczego wciąż używają Windows XP. Jeżeli mają tysiące komputerów, to ogarnięcie całości może być bardzo kosztowne...

Zapytany o to, co firmy powinny były zrobić, żeby uchronić się przed atakiem Ransomware WannaCry, zwraca uwagę, że małe firmy są w zdecydowanie lepszym położeniu. Wystarczy mieć aktualny system, kopie zapasowe oraz systemy zabezpieczeń.

W przypadku większych przedsiębiorstw, sprawa się komplikuje. Kaspersky twierdzi, że głównym problemem może być liczba przestarzałych maszyn z licencjami na Windows XP. W wielu przypadkach nie można zaktualizować ich oprogramowanie, ponieważ licencja przypisana została do sprzętu.

Kaspersky wypowiedział się także w kwestii zainfekowanej brytyjskiej opieki zdrowotnej - atak WannaCry początkowo sparaliżował działanie National Health Service. Stąd pomysł aby więcej uwagi poświecić kluczowej infrastrukturze.

Jego zdaniem regulacje dotyczące systemów używanych w szpitalach powinny wymagać kopii zapasowych oraz dodatkowego systemu zarządzania łatkami. Proponuje także, żeby dokładnie określić, którą część infrastruktury można podłączyć do internetu.

Kaspersky stwierdza, że XP nie jest załatany i nigdy nie będzie. Jak wiemy, Microsoft przestał wspierać Windowsa XP w kwietniu 2014 roku, jednak po atakach WannaCry wydał już dwie łatki, które mają zabezpieczać system przed ransomware - o łatce KB982316 pisaliśmy wczoraj.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii