Kolejni oszuści aukcyjni zatrzymani

Strona główna Aktualności

O autorze

Patrol internetowy Wydziału PG Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku doprowadził do ujęcia kolejnych aukcyjnych oszustów. Pod szyldem firmy, która miała być częścią międzynarodowego holdingu sprzedającego rzeczy pochodzące z windykacji, przestępcy oferowali na aukcjach internetowych rozmaity sprzęt. Były to między innymi telefony komórkowe, motocykle i quady, a także kserokopiarki i ciągniki rolnicze w bardzo atrakcyjnych cenach. Oferty zawsze przedstawiały kilka zdjęć, które uwiarygodniały transakcję. Firma w rzeczywistości nie istniała.

"Mózgiem" procederu okazał się 35-letni białostoczanin przedstawiający się fikcyjnym nazwiskiem doktor Polanowsky. To właśnie on stworzył siatkę internetowych sprzedawców, którzy na polecenie szefa wystawiali oferty na aukcjach. Gdy kupujący przelewał pieniądze na ich bankowe konta, gotówkę przekazywali tzw. opiekunowi grupy. Były to kwoty od 800 zł. za telefon komórkowy, 18 tys. zł za dobrej klasy motocykl do 28 tys. zł za wózek widłowy. Za każdą transakcję pracownicy mieli otrzymywać 10% wartości. Oczywiście żadnego sprzętu nie było.

Dr Polanowsky przeznaczał zarobione pieniądze na konsumpcję. Kupił drogie auto, mieszkał w luksusowych apartamentach w hotelu, bawił się w restauracjach i dyskotekach. Okazało się również, że jest poszukiwanym listem gończym przestępcą. Na sumieniu miał między innymi oszustwa, podrabianie dokumentów i nielegalne posiadanie broni. Przestępca i jego pomocnik (opiekun grupy) zostali zatrzymani. Wczoraj Sąd Rejonowy w Białymstoku aresztował ich na trzy miesiące.

Prowadzący sprawę policjanci ustalili ponadto, że przestępcy oszukali 50 osób z całego kraju, jednak poszkodowanych może być znacznie więcej. Osoby, które w podobny sposób zostały oszukane przez fikcyjną firmę i fikcyjnego doktora Polanowskyego policja prosi o kontakt z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku tel. 085 677 31 10.

© dobreprogramy

Komentarze