reklama

Koniec roamingu w Unii Europejskiej i UK już w przyszłym roku, choć jest jedno „ale”

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

W ciągu ostatnich lat mieliśmy okazję odnotowywać kolejne etapy prób ujednolicenia europejskiego rynku usług telekomunikacyjnych, nie tylko pod sztandarem zabiegania o konkurencyjność, ale także likwidacji opłat prowizyjnych nakładanych w związku z korzystaniem usług w różnych państwach członkowskich.

Komisja Europejska potwierdziła dziś zakończenie prac nad projektem regulacji, które ostatecznie zlikwidują roaming. Oczywiście do wejścia nowego prawa w życie jeszcze daleka droga: konieczne jest między innymi wydanie opinii przez europejskie stowarzyszenie regulatorów telekomunikacyjnych BEREC. Jeżeli jednak harmonogram dalszych prac będzie przebiegał bez zakłóceń, to opłaty roamingowe nie będą naliczane już od lipca przyszłego roku

Oznacza to oczywiście, że klient będzie ponosił takie same opłaty, jak w swoim kraju zarówno w przypadku połączeń, jak i SMS-ów, MMS-ów oraz, co dziś staje się w zasadzie najważniejsze, pakietów danych. Nie obyło się oczywiście bez wyjątków: nietrudno sobie wyobrazić, że podczas trwającej od blisko dziesięciu lat negocjacyjnej batalii z przedstawicielami Unii Europejskiej, starokontynentowi operatorzy robili wiele, by zachować możliwość nakładania dodatkowych opłat.

Operatorzy będą mogli nakładać opłaty roamingowe jako swojego rodzaju środek karny. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie, że np. Polak mógłby zakupić kartę operatora francuskiego, który oferowałby stawki niższe niż najtańszy operator w Polsce. Aby zapobiec takim sytuacjom, operatorzy będą w zautomatyzowanym procesie wykrywać podobne sytuacje i nakładać na nie karne opłaty. Jak widać, ujednolicenie rynku usług telekomunikacyjnych w wykonaniu UE niejedno ma imię.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama