Koniec roamingu w UE od 15 czerwca. Opłaty za 1 GB danych będą maleć co rok

Koniec roamingu w UE od 15 czerwca. Opłaty za 1 GB danych będą maleć co rok

Koniec roamingu w UE od 15 czerwca. Opłaty za 1 GB danych będą maleć co rok
02.02.2017 12:51, aktualizacja: 02.02.2017 14:02

W ostatnim czasie pod znakiem zapytania stanęła data ujednolicenia opłat za roaming na terytorium UE, co de facto stanowić ma koniec naliczania dodatkowych opłat. Dziś jednak Parlament Europejski opublikował komunikat, w którym informuje, że negocjacje nad wysokością stawek powiodły się, a dodatkowe opłaty za roaming zostaną zniesione od 15 czerwca.

Największym wyzwaniem podczas negocjacji okazała się kwestia naliczania opłat za wykorzystanie transmisji danych. Jej ujednolicenie mogło bowiem poskutkować nadużyciami ze strony samych użytkowników. Aby zapobiec wykorzystaniem transmisji poza dozwolonym użytkiem, konieczne było zatem ustalenie odpowiednio wysokiej stawki za 1 GB danych. Za transmisję i tak płacili będą rodzimi operatorzy, co w wielu krajach poskutkowałoby koniecznością dopłacania, gdyż stawki w jednym kraju UE mogą być nawet dwukrotnie niższe niż w drugim.

Parlament Europejski ogłosił właśnie, że przyjęto już maksymalne stawki. Za minutę rozmowy zapłacimy 0,032 euro, zaś za SMS-a 0,01 euro. Bardziej złożona jest właśnie problematyczna kwestia transmisji danych: od 15 czerwca opłata z 1GB danych wyniesie 7,70 euro, jednak kwota ta będzie systematycznie maleć.

W rezultacie już od 1 stycznia 2018 roku opłata za gigabajt wyniesie 6 euro. Następna obniżka wprowadzona zostanie po roku, wówczas za gigabajt zapłacimy 4,5 euro. Od 1 stycznia 2020 roku będzie to już kwota w wysokości 3,5 euro, zaś przez następne dwa lata zmaleje dwukrotnie o kolejne 0,5 euro. W efekcie 1 stycznia 2022 roku za gigabajt danych zapłacimy 2,5 euro.

Proponowane przez Komisję Europejską zmiany muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przy Parlamencie Europejskim, przegłosowane przez Parlament Europejski, a także przyjęte przez stosowne resorty państw członkowskich.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)