Koniec z „seksizmem” w e-Sportach: kobiety dopuszczone do męskich gier w Federacji IeSF

Koniec z „seksizmem” w e‑Sportach: kobiety dopuszczone do męskich gier w Federacji IeSF

07.07.2014 15:16

Międzynarodowa Federacja E-Sportów (IeSF), organizacja promującagry komputerowe jako formę sportów zawodowych, do tej poryutrzymywała raczej niespotykany w dziedzinie gier sportowych podziałswoich turniejów na męskie i kobiece. Po aferze, jaka wybuchławokół turnieju gry Hearthstone: Heroes of Warcraft, IeSF zmieniaswoje zasady, kończąc z zawodami, do których przystąpić mogątylko gracze brzydszej dla płci.

Do fińskiego turnieju Hearthstone organizatorzy zaprosiliwyłącznie obywateli Finlandii płci męskiej, uzasadniając swojąregulacjami IeSF, według których międzynarodowe finały otwarte sąwyłącznie dla mężczyzn. Dopuszczenie kobiet na tym etapiegroziłoby tym, że zwycięzca krajowych zawodów nie mógłby wejśćdo światowego finału. Początkowo lokalna sprawa została szybkojednak rozdmuchanana łamach reddita, a następnie serwisów branżowych, budzącoburzenie* dyskryminacją kobiet*.

Obraz

IeSF taką płciową segregację(podczas szóstych światowych mistrzostw w Azerbejdżanie mężczyźnimieliby rywalizować w grach takich jak Dota 2, Starcraft 2,Hearthstone i Ultra Street Fighter IV, zaś kobiety w Starcraft 2 iTekken Tag Tournament 2), uzasadniałochęcią promocji gier wśród kobiet, które w niewielkim stopniuoddają się dziś tej formie aktywności, ale też chęciąuczynienia z gier prawdziwych sportów, w których zgodnie zmiędzynarodowymi standardami mężczyźni i kobiety rywalizująoddzielnie. Jako przykład podano szachy, w których istnieć miałybyoddzielne ligi, męska i kobieca.

Przykład z szachami był jednakdość nieszczęsny – nie ma żadnych reguł, które zabraniałybykobietom uczestnictwa w międzynarodowych turniejach szachowych.Kobiet po prostu w rywalizacji szachowej się nie zauważa. Naoficjalnejliście żyjących arcymistrzów znaleźć można 1444 osoby.Wśród nich mamy zaledwie 31 kobiet. Jedynie jedna, słynna WęgierkaJudit Polgár, zdołała trafić do pierwszej setki (i pierwszejdziesiątki) najlepszych graczy według rankingów światowejorganizacji szachowej FIDE.

Nie wiadomo, jak sytuacja tawygląda w e-grach, nie ma tu uniwersalnie stosowanego znanego zszachów systemu obliczania relatywnej siły graczy, na podstawiektórego powstaje tzw. ranking elo, ale IeSF najwyraźniej drugi razprzyjrzało się analogii szachowej – i na tej podstawie zmieniłodotychczasowe zasady. Nie będzie już więcej turniejów tylko damężczyzn. Podobnie jak w szachach, rozgrywanebędą turnieje otwarte dla wszystkich, oraz turnieje tylko dlakobiet.

Organizowanie turniejów tylkodla kobiet tłumaczone jest chęcią wprowadzenia większejróżnorodności do współzawodnictwa poprzez zwiększenie liczbykobiet zajmujących się e-sportami. Bez tego, e-Sporty niemogą osiągnąć prawdziwej równości pod względem płci,której osiągnięcie IeSF sobie wymarzyło.

Na ile plany federacji sięspełnią, trudno dziś powiedzieć. W kwestii dysproporcjimożliwości kobiet i mężczyzn w szachach zdania są ogromniepodzielone. W oficjalnym dyskursie dominuje dziś przekonanie, żeprzepaść pomiędzy wykazywanymi możliwościami obu płci wszachach to wyłącznie kwestiastatystyki. Wykorzystując zbudowane na podstawie rankingu elosetek tysięcy graczy modele wykazano, że niewielka liczbaszachowych arcymistrzyń to wyłącznie efekt niewielkiej liczbykobiet w ogóle zajmujących się grą w szachy. Gdyby ich liczbawzrosła, różnice płciowe przestałyby być obserwowalne.

O wiele mniej przychylnie wakademickim dyskursie przyjmuje się wyjaśnienia sięgające dogenetyki populacyjnej i reguł doboru płciowego – gdy amerykańskiekonomista Lawrence Summers, wyjaśniając źródła płciowychdysproporcji w dziedzinach związanych z naukami ścisłymi,inżynierią czy grami takimi jak szachy sięgnął po takienaturalistyczne argumenty, został niemalże zlinczowany,przypłacając swoją wypowiedź utratą stanowiska kanclerzaHarvardu i sekretarza skarbu w administracji prezydenta BarrackaObamy. Pamiętając o tym wydarzeniu, wydaje się, że IeSF postąpiłoroztropnie i po prostu dmucha na zimne. Czy w praktyce obecnośćkobiet na tegorocznych mistrzostwach e-Sportów w Baku cokolwiekzmieni – okaże się już w tym roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)