r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

LTE trochę się „odkorkuje”. Europa otworzy kolejne częstotliwości

Strona główna AktualnościINTERNET

Komisja Europejska podjęła decyzję o zwolnieniu kolejnych częstotliwości na potrzeby szerokopasmowych łączy bezprzewodowych. Na Starym Kontynencie będzie więc można wykorzystać pasmo 1452-1492 MHz, wykorzystując w każdym kraju identyczne rozwiązania techniczne i te same zasady ujednoliconego rynku telekomunikacyjnego.

Ten zakres częstotliwości nie jest obecnie wykorzystywany przez żadną z kluczowych usług. Pasmo 1452-1479,5 MHz od 2002 roku jest przeznaczane na sygnał radiofonii cyfrowej T-DAB w krajach UE, ale niewielu nadawców zdecydowało się na jego wykorzystanie. Jeśli jednak w danym kraju zaistniała taka sytuacja, rezerwacja zostanie zachowana. W pozostałych nie powinno być żadnych problemów z uwolnieniem całego pasma.

Komisja Europejska założyła, że na terenie Unii Europejskiej już w tym roku dla Internetu bezprzewodowego ma być dostępne pasmo o łącznej szerokości 1200 MHz. Ostatnia decyzja dokłada kolejne 40 MHz do już dostępnych 990 MHz. KE zakłada, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy kraje członkowskie zwolnią wyznaczone częstotliwości.

r   e   k   l   a   m   a

Decyzja przewiduje także, że zwolnione częstotliwości zostaną wykorzystane jako SDL (Supplemental Downlink), przede wszystkim dla sieci LTE. Dzięki temu wszyscy operatorzy będą mogli poprawić możliwości swoich sieci, łącząc własne pasma z dodatkowymi z zakresu, o którym mówi Komisja Europejska. W efekcie powinniśmy dostać mniej „zapchane” i szybsze łącza.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.