LanguageTool: jak lepiej sprawdzać pisownię i gramatykę w LibreOffice?

Strona główna Aktualności

O autorze

Za pomocą darmowego pakietu biurowego LibreOffice możemy bez trudu tworzyć różnego rodzaju dokumenty, arkusze obliczeniowe czy prezentacje. Nasze projekty, zwłaszcza jeśli będą prezentowane szerszemu gronu odbiorców, muszą być wolne od błędów językowych. Pomaga w tym wbudowane w pakiet narzędzie do sprawdzania pisowni.

Sprawdza się ono bardzo dobrze przy błędach ortograficznych, jednak nie poprawi za nas wielu innych błędów. Jeżeli chcemy rozbudować możliwości LibreOffice w korekcie tekstu, warto sięgnąć po rozszerzenie LanguageTool. Wykrywa ono różnorodne błędy stylistyczne, interpunkcyjne, składniowe itp. Z poniższej porady dowiecie się, jak zainstalować i korzystać z LanguageTool dla pakietu LibreOffice.

Uwaga: wtyczka LanguageTool wymaga posiadania w systemie działającego środowiska Java (Java Runtime Enviroment – JRE). W naszej bazie oprogramowania znajdziecie wersję Javy na Windowsa i macOS-a. Wiele dystrybucji Linuksa ma już Javę od razu wbudowaną.

Pierwszym krokiem jest pobranie narzędzia LanguageTool. Znajdziecie je w naszej bazie oprogramowania. Oczywiście działa ono w LibreOffice nie tylko na Windowsie, ale też na Linuksie i macOS-ie.

Musimy teraz zainstalować rozszerzenie. W tym celu uruchamiamy dowolny program pakietu LibreOffice (np. Writer) i z menu Narzędzia wybieramy pozycję Menedżer rozszerzeń.

W otwartym oknie możemy zarządzać wszystkimi zainstalowanymi rozszerzeniami. W celu dodania nowego klikamy na przycisk Dodaj i wskazujemy pobrany wcześniej plik z dodatkiem LanguageTool. Warto dodać, że usunięcie wybranego rozszerzenia sprowadza się do zaznaczenia go i kliknięcia na przycisk Usuń.

Musimy jeszcze tylko wskazać, czy rozszerzenie ma być zainstalowane dla wszystkich użytkowników.

Czekamy na zainstalowanie dodatku. Po chwili jest on widoczny w oknie menedżera rozszerzeń.

Dodatek językowy LanguageTool jest od razu dostępny w naszym pakiecie LibreOffice. Integruje się on z podstawowym narzędziem do sprawdzania pisowni. Wykryte błędy są podkreślane na niebiesko. Wystarczy kliknięcie prawym przyciskiem myszy, by dowiedzieć się więcej i skorzystać z sugerowanej poprawki.

Pakiet LibreOffice (wraz z arkuszem Calc) możecie znaleźć w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa oraz macOS-a.

© dobreprogramy
s