Light Light 48.0

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz p​rogram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Light (kiedyś Light Firefox) to "odchudzona" edycja popularnej przeglądarki Firefox, która stworzona została m.in. z myślą o starszych komputerach. Jej twórcy postarali się, aby program posiadał identyczną funkcjonalność przy jednoczesnej redukcji wykorzystywanych zasobów systemowych oraz skróceniu czasu uruchamiania.

Przeglądarka podobnie jak jej protoplasta oferuje wszystkie niezbędne opcje i narzędzia, których zadaniem jest umożliwienie użytkownikowi wygodnego i sprawnego przeglądania zasobów Internetu. Znajdziemy wśród nich mechanizm kart, zintegrowany menedżer pobierania plików, zakładki, historię czy tryb prywatnego przeglądania stron internetowych. W Light Firefox nie znajdziemy za to narzędzi wspomagających pracę webdeweloperów, takich jak np. edytora stylów, profilera, debuggera, konsoli WWW itp., które domyślnie oferowane są w aplikacji od Mozilli. Twórcy zaimplementowali za to obsługę pluginów i motywów graficznych dla Firefoksa.

Light jest obecnie jedną z najszybszych i najwydajniejszych kompilacji Firefoksa jakie dostępne są na rynku. Dzięki usunięciu z przeglądarki narzędzi zbędnych dla typowego użytkownika uruchamia się ona błyskawicznie, a podczas swojego działania wykorzystuje znikome partie zasobów systemowych. Stanowi ona zatem bardzo dobre rozwiązanie dla fanów oprogramowania Mozilli, którzy chcieliby korzystać ze swojej ulubionej przeglądarki na starszych komputerach.

Uwaga!

  • Spolszczenie do programu dostępne jest w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Okrojona wersja FF z tego co przecietnemu iserowi nepotrzebne. Małe zużycie zasobów systemowych i łatwa konfigurowalność
Właściwie dla mnie nie ma żadnych. Ma wszystko co chcę
ocena użytkownika
06.08.2015 11:32 • Recenzja do wersji 39.0

Zasadniczo to jedyna niechromowa obok pełnego FF przeglądarka która obsługuje mi wszystko czego potrzebuję. Generalnei uzywam flashblocków i jedyny addon który działa mi bezproblemowo na niemal wsyzstkich stronach to FlasHControl. Poprzednio używałem standardowego FlashBlocka, ale na części stron blokował mi zawartosć nawet po dodaniu wyjątku. Taką najbardziej testową stroną dla mnie jest oficjalny stream TVN24 audio. na tej stronie ptóbowałem juz wszelkich kombinacji blockerow flasha i tylko właśnie FFox + FlashControl działa bez zarzutu. Nie wiem czemu tak jest? Długo siez astanawiałem czemu mi nie chodzi Silverlight na niektórych stronach a wina lezała właśnie w Flashblocku.
Light z ram obchodzi się umiarkowanie oszczędnie. Daleko mu do K-meleona, ale za te 200mb więcej które bierze Light, mamy jednak dostęp do masy roszerzeń które się ostatecznie przydają. Niemniej jednak w porównaniu do chromowych klonów jest niejadkiem.
Jedna dziwna sprawa to paleta Bookmarks w pasku menu. Wyswietla mi się w poziomie. ne wiem czemu i jjest to trochę frustrujace, le zastąpiłem przyciskiem na toolbarze. Generalnie to zostałbym przy nowym k-meleonie, ale własnie ze wzgl na rozszerzenia wróciłem do FF - ym razem okrojonego bo pełen tojednak ssie Ramu którego nie mam za dużo.

Stabilność, niskie zużycie zasobów systemowych, kompatybilne dodatki, szybkość porównywalna z Firefoksem (czyli dobra), wersja 64-bitowa.
Problem z zapamiętywaniem haseł.
ocena użytkownika
06.04.2015 13:24 • Recenzja do wersji 37.0

Light Firefox jest lekką przeglądarką stworzoną bardziej na słabsze komputery. Szybko się uruchamia, strony wczytuje bez żadnych problemów. Ma jednak problem z hasłami, monit oczywiście wyskakuje żeby zapamiętać hasło ale pamięta jedynie login, tak mam np. z pocztą, facebookiem i z DP, hasło muszę wpisywać już ręcznie. Także dla tych co zapisują hasła w przeglądarce będzie to uciążliwe.

Jeśli ktoś szuka prostej przeglądarki pozbawionej różnych bajerów do zwykłego przeglądania stron i ma słabszy komputer to wersja Light Firefoksa jest dla niego.