Lightning 5.4

Strona główna Windows Internet i komunikacja Dodatki do klientów poczty e-mail
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Lightning to niewielka i popularna wtyczka dodająca w pełni funkcjonalny kalendarz do programu pocztowego Mozilla Thunderbird.

Nowy kalendarz wyróżnia się niezwykłe intuicyjnym i czytelnym interfejsem, który doskonale integruje się z klientem poczty elektronicznej Mozilla Thunderbird. Oprócz tego wtyczka Lightning dodaje nowy pasek do programu, wyświetlający aktualną datę i informujący o zbliżających się wydarzeniach.

Korzystając z tego niewielkiego programu możemy również zaplanować różne wydarzenia, a także zapisać w kalendarzu ważne zadania, które należy zrealizować w odpowiednim czasie. Wystarczy zaznaczyć odpowiedni dzień i następnie wypełnić poszczególne pola, wpisując nazwę danego wydarzenia lub zadania.

W programie znajdziemy przydatne filtry, wspomagające przeglądanie zapisanych wydarzeń i innych zadań. Poza tym wtyczka Lightning umożliwia tworzenie i zarządzanie kilkoma kalendarzami w tym samym czasie, a także posiada specjalną funkcję, za pomocą której można opublikować kalendarz na zewnętrznym serwerze internetowym.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Prosty, czytelny
Mniej funkcjonalny, niż typowe kalendarze
ocena użytkownika

Osoby, które na co dzień korzystają z klienta pocztowego Mozilla Thunderbird, mogą go wzbogacić o dodatek Lightning, który można zainstalować bezpośrednio z poziomu Thunderbirda. Jest to dodatek pełniący jednocześnie funkcję kalendarza i listy zadań do wykonania. Oba te moduły mogą być wyświetlane w postaci osobnych kart; ponadto, po instalacji dodatku, obok głównego okna Thunderbirda pojawia się dodatkowy panel, na którym użytkownik znajdzie listę najbliższych wydarzeń i zadań.
Lightning cechuje się bardzo czytelnym interfejsem oraz prostotą działania; nie jest przeładowany zaawansowanymi funkcjami, przez co spodoba się tym użytkownikom, którzy nie szukają dodatkowego programu typu PIM. Kalendarz w Lightningu posiada jedynie podstawowe opcje, pozwalające dodawać do niego zaplanowane wydarzenia oraz ewentualnie przypominać o nich o określonej porze. Poszczególne wydarzenia w kalendarzu można określić specjalnymi, edytowalnymi kategoriami, co jeszcze bardziej zwiększa jego czytelność.
Moduł z zadaniami działa podobnie - dodajemy zadanie, określamy jego kategorię, ważność (priorytet) i gotowe. W trakcie realizacji zadania można na bieżąco określać procent jego ukończenia; szkoda, że tego postępu program nie wyświetla w formie graficznej (jako zapełniającego się paska). Minusem modułu zadaniowego jest brak możliwości tworzenia tzw. drzewa zadań. Każde z nich stanowi zadanie osobne, nie ma możliwości określenia zadania głównego i jego ewentualnych podgałęzi. Jak jednak zaznaczyłem na początku, nie jest to typowy organizer, więc na minus ten można przymknąć oko.
Dodatek Lightning mimo swej integracji z Thunderbirdem może zostać całkowicie ukryty, tak aby swoim interfejsem ani trochę nie zasłaniał głównego okna programu pocztowego. O jego istnieniu i działaniu świadczyć będą jedynie dwie małe ikonki na górnym pasku, a ich kliknięcie w mgnieniu oka otworzy kartę z żądanym modułem.

18.04.2015 18:07 | Recenzja do wersji 3.3.3

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  39 #12 28.06.2016 22:10

Mi jakoś nie odpowiada, a od kilku wersji natywnie instalowany razem z Thunderbirdem

carmelo   5 #11 30.12.2015 13:34

Kalendarz jest w porządku i spełnia wymagania. Osobiście chciałem używać Thunderbirda, ale zdecydowałem o zakupie emClient. Główny powód to rewelacyjne wsparcie dla Kalendarza Google, GMaila i kontaktów. Nie ma żadnych wtyczek, ani rozszerzeń, a posiadając telefon z Androidem taka integracja jest nie do przecenienia. Poza tym jest niezawodny. Sam kalendarz w eMClient wygląda też nieporównanie lepiej i czytelniej niż Lightning.

Ostatni Mohikanin   29 #10 18.04.2015 22:54

@piteronvu (niezalogowany): Zainstaluj bezpośrednio z poziomu Thunderbirda. Wejdź w "Dodatki", a tam bez problemu znajdziesz Lightninga.

Autor edytował komentarz.
  #9 10.09.2013 14:43

@discovery23 (niezalogowany): ma tą funkcję, wtyczka: provider for google calendar

Wacex   3 #8 20.11.2012 20:49

Od wersji 1.6 mam puste zakładki w opcjach Lightninga (Kalendarza) np. Ogólne, Kategorie. Po zainstalowaniu wersji angielskiej Thunderbirda opcje wyświetlają się prawidłowo, po powrocie do wersji polskiej znikają. Co się dzieje, też macie taki bug?

  #7 05.10.2012 00:35

a jak to pobrać,po kliknięciu na link chce się instalować na lisku
a strona nie zezwala na funkcje "zapisz jako"

  #6 29.08.2012 10:44

wersja 1.7 nie działa z MT15. nie wyświetla zdalnych kalendarzy :/

Azazell   2 #5 13.07.2012 14:59

Lightning 1.6 działa już z 14 wersją Thunderbirda.

  #4 05.07.2012 10:09

...i nie działa z wersją 14 Thunderbirda :(

  #3 05.07.2012 09:50

... a jeszcze jakby miał synchronizacje z kalendarzem androida to już cud nad cudy :)

jas_fasola   6 #2 04.07.2012 16:00

Idealne polączenie Thunderbird plus Lightning - zastępuje płatnego z dużą ilością problemów Outlook-a. I co najważniejsze za darmo!!!!

przemox   9 #1 04.07.2012 14:46

Jak dla mnie - osoby korzystającej często z kalendarza (planowanie, przypominanie itp.) oraz non stop z Thunderbirda to idealny program. Niczego więcej nie potrzebuję.