reklama

Lina uruchomi linuksowe aplikacje

Strona główna Aktualności

O autorze

Tworzone jest oprogramowanie Lina, które pozwoli uruchamiać aplikacje linuksowe na systemach Windows, Mac OS X i UNIX tak, aby wyglądały i zachowywały się w sposób typowy dla tych systemów.

Lina jest maszyną wirtualną, w której działa lekko zmodyfikowane jądro Linuksa w wersji 2.6.19. Jest też system plików wraz z bibliotekami, które pozwalają na dostęp do zasobów komputera-hosta takich jak biblioteki, system plików czy wywołania systemowe. Lina wspiera standardowe aplikacje napisane w C/C++ a także w językach skryptowych perl i python o ile zainstalowano odpowiednie interpretery. Wymaga kompilacji specjalnie pod nią, jednak proces ten nie jest bardziej skomplikowany niż w przypadku popularnych dystrybucji Linuksa.

Projekt dopiero się rozwija. Nie ma ukończonej obsługi GTK+, nie wspiera USB i niektórych innych standardów podłączania urządzeń peryferyjnych. Ponadto instalator wymaga uproszczenia. Obecnie wersja instalacyjna zajmuje 15 MB a po instalacji program zajmuje 40 MB miejsca na dysku. Kilka filmów przedstawiających działanie programu można znaleźć tutaj.

Wypuszczenie Liny planowane jest na trzeci lub czwarty tydzień czerwca jako Open Source. Będzie bezpłatna do użytku niekomercyjnego.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama