Windows 10X uruchomi aplikacje Win32. "Większość" z nich będzie działać poprawnie

Windows 10X uruchomi aplikacje Win32. "Większość" z nich będzie działać poprawnie

Windows 10 X bez problemu obsłuży "większość" aplikacji win32, fot. Oskar Ziomek
Windows 10 X bez problemu obsłuży "większość" aplikacji win32, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
18.02.2020 11:50, aktualizacja: 28.02.2020 08:15

Windows 10X przygotowywany na potrzeby Surface'a Neo, pozwoli uruchamiać aplikacje Win32, a większość z nich powinna działać poprawnie bez dodatkowych modyfikacji przez twórców. Programy mają być uruchamiane w kontenerach, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania oraz lepiej kontrolować wydajność systemu.

Funkcjonowanie aplikacji Win32 będzie się jednak wiązać z pewnymi ograniczeniami, na co zwraca uwagę Windows Latest. Microsoft przyznał bowiem, że w przypadku niektórych urządzeń trzeba będzie zwrócić uwagę na uprawnienia – nie będą one przydzielane indywidualne dla każdej aplikacji. Ustawienia będą wspólne, w efekcie czego wszystkie aplikacje w kontenerach będą lub nie będą miały dostępu na przykład do kamery czy mikrofonu.

Podsumowanie możliwości kontenerów dla aplikacji Win32, źródło: Windows Latest.
Podsumowanie możliwości kontenerów dla aplikacji Win32, źródło: Windows Latest.

W Windows 10X nie uda się także skorzystać z dodatków do Eksploratora stworzonych przez firmy trzecie, ani edytować rejestru. Jak jednak wynika ze slajdu opisującego możliwości kontenerów dla aplikacji Win32, większość elementów, których oczekujesz od Windowsa po prostu będzie działać.

Microsoft deklaruje, że wydajność kontenerów będących swego rodzaju wirtualnymi maszynami dla każdej z aplikacji Win32, nie będzie wiele gorsza od natywnie działających aplikacji. Windows 10X to system, który powinien pojawić się na rynku w gotowej formie jeszcze w tym roku, wraz z Microsoft Surface Neo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)