Apple: Mac z M1 uruchomi aplikacje z Windowsa. Wystarczy CrossOver 20

Apple: Mac z M1 uruchomi aplikacje z Windowsa. Wystarczy CrossOver 20

fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
19.11.2020 12:57, aktualizacja: 19.11.2020 14:48

Nowe komputery Mac z układem M1 nie obsługują funkcji Boot Camp. Nie znaczy to jednak, że nie można uruchamiać programów x86 stworzonych pod Windowsa.

Tutaj na ratunek przychodzi oprogramowanie CrossOver 20 - czyli najnowsza jego wersja, która zapewni kompatybilność z procesorem M1.

CrossOver 20 to platforma stanowiąca warstwę kompatybilności dzięki której uruchomimy tysiące aplikacji i gier x86 z Windowsa w środowisku MacOS (a także linuksowym). Niepotrzebna jest przy tym instalacja ani licencja Windowsa.

Apple Silicon TF2 CrossOver

Twórcy platformy, firma CodeWeavers, ogłosili, że komputery klasy Mac wyposażone w nowy procesor M1 będą mogły uruchamiać aplikacje windowsowe w takim samym stopniu, co Maki z procesorami Intela.

Pliki binarne x86 są tłumaczone przez technologię Rosetta 2 tak, aby działały one na Makach z M1. Co ciekawe, nawet najtańszy sprzęt z M1 (MacBook Air bez rdzenia GPU) będzie w stanie je uruchomić bez żadnej czkawki.

Niektórzy już zademonstrowali możliwości CrossOver, instalując m.in. "Wiedźmina 3", "Among Us" czy "Team Fortress 2" - gier niedostępnych oficjalnie na Maku. I działają bez zarzutu.

Więcej informacji na temat najnowszej wersji CrossOver można uzyskać na oficjalnym blogu CodeWeavers.

CrossOver na macOS jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)