Linux wykończył SCO

Strona główna Aktualności

O autorze

SCO Group, producent oprogramowania uniksowego który domagał się od firmy IBM ponad 5 mld USD odszkodowania za naruszenie posiadanych rzekomo praw autorskich do systemu Unix, ogłosił upadłość. We wniosku skierowanym do Federalnego Sądu Upadłościowego po stronie aktywów firma określiła swój stan posiadania na 14,8 mln USD przy ponad 7 mln USD długów.

W 2003 roku SCO stwierdziło, że IBM rozwijając system Linux zastosował w nim kawałki kodu Uniksa, do którego prawa posiadał SCO. Wygrany proces w tej sprawie otworzyłby drogę do kolejnych pozwów kierowanych potencjalnie w każdego użytkownika systemu Linux, w których SCO mógłby domagać się odszkodowania i należności za prawo do eksploatacji przemyconych do Linuksa kawałków Uniksa. Podstawami oskarżeń wobec IBMa zachwiał prowadzony równolegle spór z Novellem, który zakończył się ostatnio orzeczeniem sądu podważającym zasadność twierdzenia SCO o dysponowaniu przedmiotowymi prawami autorskimi. Prawdopodobnie to właśnie perspektywa kosztów sądowych oraz wyraźny brak sensownej, rozwojowej koncepcji biznesowej skłonił SCO do tak dramatycznego kroku. Zarząd zapewnia, że wkroczył na drogę postępowania upadłościowego by chronić interesy swoich klientów i partnerów oraz by wykorzystać istniejącą jeszcze szansę na gruntowną reorganizację firmy.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNetflix mówi, że ma czyste ręce. Nie zbieramy o was danych