Apple pozywa twórców Pegasusa. Gigant mówi dość szpiegowaniu iPhone'ów

Strona głównaApple pozywa twórców Pegasusa. Gigant mówi dość szpiegowaniu iPhone'ów
24.11.2021 10:20
Apple pozywa twórców Pegasusa. Gigant mówi dość szpiegowaniu iPhone'ów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jaap Arriens

Apple ogłosiło w komunikacie prasowym, że pozywa NSO Group odpowiedzialną za opracowanie oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Gigant z Cupertino chce w ten sposób ograniczyć nadużywanie niebezpiecznego programu sponsorowanego przez państwa.

bETevjHF

Oprogramowanie Pegasus jest wykorzystywane przez agencje rządowe wielu państw, w tym przez polskie CBA. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Amnesty International Pegasus jest w stanie przejąć w zasadzie każde urządzenie, nawet najnowsze smartfony z Androidem oraz iPhone'y.

iPhone dziennikarza zhakowany. Mężczyzna otrzymał tylko SMSa
iPhone dziennikarza zhakowany. Mężczyzna otrzymał tylko SMSa

Aby telefon został zainfekowany Pegasusem, jego właściciel nie musi nawet klikać w żaden podejrzany link. Wystarczy, że odbierze wiadomość, choćby na WhatsAppie. Do przejęcia telefonu służby wykorzystują nawet luki w Apple Music.

bETevjHH

To z pewnością nie przypadło do gustu Apple, które teraz pozywa NSO Group, czyli twórców oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo chce pociągnąć do odpowiedzialności grupę i jej spółkę macierzystą za inwigilację i atakowanie swoich użytkowników.

Craig Federighi

Sponsorowane przez państwo podmioty, takie jak NSO Group, wydają miliony dolarów na zaawansowane technologie inwigilacji, nie ponosząc przy tym żadnej odpowiedzialności. To musi się zmienić.

Craig Federighi

Starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania

"Urządzenia Apple są najbezpieczniejszym sprzętem konsumenckim na rynku – ale prywatne firmy tworzące sponsorowane przez państwo oprogramowanie szpiegowskie stały się jeszcze bardziej niebezpieczne. Chociaż te zagrożenia cybernetyczne dotyczą tylko niewielkiej liczby naszych klientów, bardzo poważnie podchodzimy do wszelkich ataków na naszych użytkowników i stale pracujemy nad wzmocnieniem zabezpieczeń i ochrony prywatności w systemie iOS, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim naszym użytkownikom" – wyjaśnił Federighi.

Jak działa system inwigilacji Pegasus? Instrukcja trafiła do sieci
Jak działa system inwigilacji Pegasus? Instrukcja trafiła do sieci
bETevjHN

Pozew wniesiony przez Apple ma na celu zakazanie NSO Group dalszego wyrządzania szkód osobom fizycznym, które korzystają z produktów i usług Apple. Firma domaga się również zadośćuczynienia za rażące naruszenie amerykańskiego prawa federalnego i stanowego.

Apple słusznie uważa, że w wolnym społeczeństwie niedopuszczalne jest używanie potężnego oprogramowania szpiegującego sponsorowanego przez państwo przeciwko użytkownikom smartfonów. Firma podkreśla, że prywatność jest podstawowym prawem człowieka, a bezpieczeństwo jest stałym celem jej zespołów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bETevjHR
Komentarze (28)
bETevjID