MOICE ochroni dokumenty Office

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft testuje aplikację MOICE (Microsoft Office Isolated Conversion Environment), która ma za zadanie usuwać szkodliwe oprogramowanie z dokumentów pakietu Office.

Narzędzie działa konwertując stare formaty plików do nowych, obsługiwanych przez Office 2007. Z jednej strony będzie więc chronić użytkowników a z drugiej w pewnym stopniu wymuszać migrację na nową wersję pakietu biurowego. Chociaż Office 2007 posiada mechanizmy bezpieczeństwa używane przy otwieraniu starych formatów, MOICE ma według Microsoftu być tutaj znacznie efektywniejszy. Minusem aplikacji jest to, że usuwa także makra co może być często niepożądane, szczególnie w firmach. Niewątpliwą zaletą jednak jest fakt, że dokumenty będą nie tylko konwertowane ale też otwierane w izolowanym środowisku. Dzięki temu jeśli nawet dojdzie do uruchomienia szkodliwego kodu, nie będzie on miał wpływu na resztę systemu.

Co ciekawe, autor MOICE pisząc o narzędziu które tworzy, zwraca uwagę na jego długą nazwę wymyśloną przez ludzi od marketingu oraz project managerów. Jako pracownik Microsoftu wskazuje na problem, który dotyczy wielu innych produktów firmy. Microsoft ma bowiem dziwną tendencję do nadawania 4-6 wyrazowych nazw tam, gdzie 1-2 wyrazy byłyby zupełnie wystarczające.

Warto przy okazji przypomnieć, że od kilku miesięcy dostępny jest bezpłatny dodatek Office Compatibility Pack, który umożliwia otwieranie, edycję i zapis dokumentów w nowych formatach, w starszych wersjach pakietu Microsoft Office.

© dobreprogramy