Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Osiem Kropka Jeden

Jako wierny, wieloletni użytkownik Windowsa W Jedynej Słusznej Wersji mam swe życzenia… o tak.

Windows 8 zawitał w moim domu już dawno. Nie tylko zdążyłem się doń przyzwyczaić, ale wręcz go polubić. Nie jest to system doskonały, ale bardzo dobry. W raz z hucznie obwieszczanym upgrejdem do „Kropka Jeden” pojawiają się coraz to nowe spekulacje, których nie czytam, bo lubię być zaskakiwanym – postanowiłem jednak samemu trochę pomarzyć licząc na to, że stanie się cud i wszystkie usprawnienia odkryję któregoś dnia w nowej wersji.

Oto co bym usprawnił:

1. Kafle systemowe

Jest to rzecz, której najbardziej mi brakuje. Bardzo chętnie zobaczyłbym kafle, które mogą odczytywać i pokazywać parametry systemu, np. głośność, stan naładowania baterii, nazwę sieci, do której jestem podłączony, miejsce na dysku C. Niestety takich rzeczy nie uświadczymy teraz – na kaflach możemy wyświetlić nowego maila, lub zdjęcie kota… i aktualną temperaturę w Bangladeszu. O ile w Bangladeszu akurat jesteśmy. Jest to według mnie poważny brak – chodzi o kafle systemowe, a nie sam Bangladesz.

2. Przełączniki Kaflowe

To też byłoby super, działające trochę jak zwykłe przyciski – cyk i włączam WiFi, cyk i wyłączam dźwięk. Wraz z pojawieniem się miniaturowego rozmiaru kafla w Modern było by to nie tylko wygodne, ale i pożądane.

3. Większa personalizacja Modern

Ja akurat sobie z tym poradziłem, niewielki program pozwolił mi na wstawienie własnej tapety w tło i modyfikację innych parametrów, ale fajnie było by, gdybym nie musiał używać produktów firm trzecich do tak banalnych czynności.

4. Kafle w pasku zadań

...i tu pojawia się moja inwencja twórcza, żeby wręcz nie powiedzieć: tfurcza. Od czasów W7 mamy bardzo fajny pasek zadań z ikonkami zamiast napisami – teraz doszły nam kafelki, które przypominają ikonki – więc czemu by tego nie połączyć. Skoro już tak bardzo chcecie drogi Microsofcie ten Modern promować, można by wprowadzić go krok dalej. W ten sposób ikonka na pasku zadań mogła by wyświetlać aktualną pogodę, powiadomienia z Facebooka, czy miniaturkę strony internetowej. Wiem, ze to karkołomne, ale hej! To się sprawdzi.

5. Zaawansowane dzielenie ekranu

Podstawowe, które jest obecne w W8, umożliwia podział tylko na dwa lustrzane sposoby zajmując odpowiednio: 1/3 i 2/3 ekranu. Pomijam już oczywiste i upragnione 50/50 czy też 1/4, ale przydało by się jeszcze np. dzielenie ekranu na 4 części za pomocą linii w pionie i poziomie. Ba, nawet sześciopak zapewne byłby użyteczny na dużych monitorach z ogromną rozdzielczością.

6. Przerobiony na nowo Charm Bar

Coś co jest jednym z największych problemów tego systemu, to nierozumienie idei tego chowanego paska. Nie zrozumienie bierze się jednak z tego, iż bardzo często o nim zapominamy. Pytanie wiec, czy Charmik nie mógłby wystawiać zawsze o te 3px z prawej strony? Czy nie mógłby, na tym wystającym pasku, pokazywać kolorem, że coś się dzieje, że są nowe opcje? Nie wiem. Może moje pomysły są głupie, ale wydaje mi się, że ten genialny w swej istocie pasek, powinien być bardziej widoczny. Ot.

7. Możliwość otwarcia zwykłego okna nad Modern

Wiem, dziwne. Czasem mam jednak taką nieodpartą ochotę otworzyć np. okno folderu a jednocześnie przyglądać się w tle odbieranej poczcie. Niby podział ekranu załatwia sprawę, ale przy mniejszych ekranach warstwowanie było by zdecydowanie wygodniejsze w mojej opinii.

8. Możliwość włączenia z powrotem przezroczystości obramówek okna. Lubiłem te przezroczystości.

8.1 …bardzo je lubiłem.

9. Wyszukiwanie plików

Temat był poruszony wielokrotnie i nie leży mi na sercu aż tak mocno, bo to co jest dostępne nie tylko jest ok., ale wręcz bliskie perfekcji. Bliskie nie oznacza jednak absolutnie perfekcyjne. Przełączanie się między wynikami wyszukiwania wśród aplikacji, plików i innych elementów jest dobre gdy wyników jest dużo, ale jeśli wpiszemy dosyć precyzyjne hasło i wyników w poszczególnych kategoriach jest raptem garstka, można by już pokusić się o wyświetlenie ich na jednym ekranie. Naprawdę, można by.

To moje życzenia. A wasze?

 

windows inne

Komentarze

0 nowych
qasx   6 #1 14.05.2013 19:00

Moje życzenia spełniły już programy Stardock.

chrome_9   5 #2 14.05.2013 19:09

Microsoft dziś potwierdził że Windows Blue to darmowa aktualizacja o nazwie Windows 8.1. Niby każdy to wiedział ale dobrze że powiedziano to oficjalnie. Przynajmniej skończą się historie o "płatnych aktualizacjach"

http://blogs.windows.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2013/05/14/windows-ke...

  #3 14.05.2013 19:20

Jaki program używasz do tapety pod kaflami?

adrian218   8 #4 14.05.2013 19:51

Mógłbyś podać nazwę programu do zmiany tła w modern ?

msnet   22 #5 14.05.2013 20:00

Podpisuję się pod listą życzeń autora :) Szczególnie realizacja siódemki byłaby pożądana - wtedy nie byłoby potrzeby uruchamiać pulpitu.

Autor edytował komentarz.
  #6 14.05.2013 20:06

Przeźroczystość w czystej postaci. Ale niestety nie od Microsoftu http://db.tt/F25aq3Wp

Scorpions.B REDAKCJA  23 #7 14.05.2013 20:37

1) No właśnie, kafelek od pogody świetnie się sprawdza, więc czemu nie zrobić takich kafli dotyczących naszego systemu. Pomysł świetny, sam z chęcią umieściłbym kilka takich kafli na ekranie startowym.
2) Brakuje tego, w trybie klasycznym, aż tak bardzo nie, chociaż mogłoby się okazać wygodniejszym rozwiązaniem, niż zabawa w trybie klasycznym. Z pewnością byłoby to wybawieniem dla wszystkich wykorzystujących dotyk.
3) Z tego co wiem aktualizacja 8.1 ma przynieść możliwość większej personalizacji. Jednak o własnym tle nie słyszałem, ma być paleta wszystkich kolorów RGB, a czy coś więcej? Nie wiem. A.. no i 4 rozmiary kafli.
5)Podzielenie ekranu na 4, coś w stylu tego co widzimy w Unity po przejściu w tryb wyboru Pulpitu byłby świetnym pomysłem.
6)Podobno Windows 8.1 ma przynieść zmiany w tym pasku, mam nadzieję, że pozytywne ;)
7)O tym jeszcze nigdy nie pomyślałem, więc na razie się nie wypowiem ;P
8)Łee.. tam, te w Windows 8 są ładniejsze, ale przezroczystość powinna być opcją :D
9)Według mnie wyszukiwarka powinna wszystkie wyniki pokazywać w jednym miejscu, opcje, pliki itp, Było by to szybsze i wygodniejsze ;)

juh   5 #8 14.05.2013 20:45

Większość rzeczy które opisujesz będą dodawane w kolejnych odsłonach nowych okienek. Mamy do czynienia z typowym zagraniem marketingowym w którym to po trochu dodaje się funkcjonalności. Kiedyś się ich doczekamy w formie "out of box", do tego czasu będziemy wydawać hajs na kolejne i kolejne systemy :)

kwpolska   7 #9 14.05.2013 20:52

moja lista życzeń:
1. cp -r windows7 windows8.1
2. cp -r windows7 windows8.1
3. cp -r windows7 windows8.1

adamwiacek   3 #10 14.05.2013 20:53

Max, w pełni się z tobą zgadzam, dorzuciłbym, też - tak jak jest to w pulpicie - kafelki rozrzucane jak się chce oraz opcja "PRZYCIĄGNIJ DO SIATKI".

Scorpions.B REDAKCJA  23 #11 14.05.2013 20:59

@juh
8.1 jest za free :D

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #12 14.05.2013 21:22

Widows 8 not rtm is concept systerms or prototype
Waring not use system normals live
!"m live regular kiss ;>

xomo_pl   24 #13 14.05.2013 22:42

zgadzam się całkowice z autorem :D

co do wyszukiwania: ponoć w 8.1 ma być na jednej planszy już i oby tak było :P

sgj   12 #14 14.05.2013 22:55

Cudu raczej nie będzie ale....

1. Jest to możliwe do realizacji nawet w obecnej wersji systemu. Całość się sprowadza do desktopowego serwera i kafelkowego klienta, który pobierze i wyświetli dane.

8. http://www.msfn.org/board/topic/161788-aero-glass-for-win8-rc0/

CoroDaNem   8 #15 14.05.2013 23:12

Mhm... Punkt czwarty i siódmy.

Pomysł ciekawy, nawet widziałem apkę co otwiera aplikacje Modern w oknie i nie wyglądało to tak kusząco jak mogłoby się wydawać. Nie mówię, że te dwa "pomysły" są złe, lecz czy integracja dwóch różnych środowisk jest aż tak potrzebna?

Niech pulpit zostanie pulpitem.

klisza   8 #16 15.05.2013 09:20

Popieram. Chociaż mi najbardziej brakuje jakiegoś systemu powiadomień wspólnego dla obu interfejsów (pracując np. w desktopie, powiadomienia maila/skype itp znikają - jak je przeoczę - to przeoczę. Mogłyby gdzieś zostać, nawet zwinąć się do jakiejś szczątkowej formy). Niczego więcej mi nie brakuje :)

Fanboj O   9 #17 15.05.2013 19:04

Ciekawe co komu szkodzi dać kafle na pulpicie. MS ma w tej kwestii spore doświadczenia. ActiveDesktop, widgety.
Najprościej przykleić Metro/Modern na tapecie, dać upragniony przycisk Start, kompozycję klasyczny windows i niech każdy decyduje czy na pulpicie ma ikony czy kafle, czy trochę ikon i trochę kafli.

Byłoby praktyczniej i nikt by nie narzekał.

Taki jest mój postulat.

koneton   6 #18 20.05.2013 09:14

Moje propozycje:
1. Ja bym chciał, by uruchomione aplikacje były widoczne w w lewym wysuwanym pasku. Obecnie są tam tylko aplikacje Modern, a ja chciałbym zobaczyć tam wszystkie.
2. Mile widziana byłaby możliwość upakowania skrótów na pasku zadań tak jak to jest w XP lub Viście. Duże ikony nie pozwalają na upakowanie większej ilości skrótów, a przełączanie się do kafelek przy uruchamianiu kolejnego programu jest bardzo niewygodne.

Wacuś Zagłada   6 #19 20.05.2013 09:28

Ja natomiast chciałbym kompletnego restartu tego OSa. Nie kolejnej durnej nakładki z serii kafelki, kółeczka, firanki i inne przeszkadzajki, które utrudniają mi korzystanie z systemu, ale rozpoczęcia od nowa - nowe jądro napisane z myślą o nowoczesnych procesorach wielordzeniowych, nowe, spójne API. Może być nawet nowy, byle spójny i funkcjonalny interfejs, byle ktoś znów nie się czegoś nie nawąchał i zaserwował schizofrenii z W8.

Szkoda tylko, że to nigdy nie nastąpi, bo zawsze znajdzie się grupka oszołomów zwanych marketingowcami, którzy wymuszą to i owo, przez co user końcowy dostanie dymiącą kupę. Miło jest jednak pomarzyć.

edelmann   12 #20 20.05.2013 09:33

Ja bym chciał znowu szkło (Aero Glass)

  #21 20.05.2013 13:17

Mnie osobiście brakuje jakiegoś konkretnego sposobu na powiadomienia, tak jak pisałeś, czy to o nowej poczcie, nowych wiadomościach, czy wydarzeniach. Powiadomienia rzecz jasna na zwykłym pulpicie, bo nie ma co ukrywać, że to na nim pracujemy. A niestety powiadomienie, którym dziś dysponujemy - pojawiające się na kilka sekund i znikające - nie załatwia sprawy, bo często możemy go nawet nie zauważyć. Pisałeś o nowym charm bar - genialn pomysł, by pasek wysuwał się delikatnie przy nowych zdarzeniach!

ToshioSM   4 #22 28.05.2013 04:24

@MaxDemage

Przecież wyszukiwanie plików jest jak najbardziej sprawne w Modern UI. Jedyne co musisz zrobić, to uruchomić indeksowanie plików/folderów na każdej partycji. Ja bez problemu mogę wyszukać każdy plik ;).

  #23 29.05.2013 10:36

@ToshioSM

Nie chodzi tu o same wyszukiwanie tylko o prezentację wyników z tego wyszukiwania...