Osiem Kropka Jeden

Jako wierny, wieloletni użytkownik Windowsa W Jedynej Słusznej Wersji mam swe życzenia… o tak.

Windows 8 zawitał w moim domu już dawno. Nie tylko zdążyłem się doń przyzwyczaić, ale wręcz go polubić. Nie jest to system doskonały, ale bardzo dobry. W raz z hucznie obwieszczanym upgrejdem do „Kropka Jeden” pojawiają się coraz to nowe spekulacje, których nie czytam, bo lubię być zaskakiwanym – postanowiłem jednak samemu trochę pomarzyć licząc na to, że stanie się cud i wszystkie usprawnienia odkryję któregoś dnia w nowej wersji.

Oto co bym usprawnił:

1. Kafle systemowe

Jest to rzecz, której najbardziej mi brakuje. Bardzo chętnie zobaczyłbym kafle, które mogą odczytywać i pokazywać parametry systemu, np. głośność, stan naładowania baterii, nazwę sieci, do której jestem podłączony, miejsce na dysku C. Niestety takich rzeczy nie uświadczymy teraz – na kaflach możemy wyświetlić nowego maila, lub zdjęcie kota… i aktualną temperaturę w Bangladeszu. O ile w Bangladeszu akurat jesteśmy. Jest to według mnie poważny brak – chodzi o kafle systemowe, a nie sam Bangladesz.

2. Przełączniki Kaflowe

To też byłoby super, działające trochę jak zwykłe przyciski – cyk i włączam WiFi, cyk i wyłączam dźwięk. Wraz z pojawieniem się miniaturowego rozmiaru kafla w Modern było by to nie tylko wygodne, ale i pożądane.

3. Większa personalizacja Modern

Ja akurat sobie z tym poradziłem, niewielki program pozwolił mi na wstawienie własnej tapety w tło i modyfikację innych parametrów, ale fajnie było by, gdybym nie musiał używać produktów firm trzecich do tak banalnych czynności.

4. Kafle w pasku zadań

...i tu pojawia się moja inwencja twórcza, żeby wręcz nie powiedzieć: tfurcza. Od czasów W7 mamy bardzo fajny pasek zadań z ikonkami zamiast napisami – teraz doszły nam kafelki, które przypominają ikonki – więc czemu by tego nie połączyć. Skoro już tak bardzo chcecie drogi Microsofcie ten Modern promować, można by wprowadzić go krok dalej. W ten sposób ikonka na pasku zadań mogła by wyświetlać aktualną pogodę, powiadomienia z Facebooka, czy miniaturkę strony internetowej. Wiem, ze to karkołomne, ale hej! To się sprawdzi.

5. Zaawansowane dzielenie ekranu

Podstawowe, które jest obecne w W8, umożliwia podział tylko na dwa lustrzane sposoby zajmując odpowiednio: 1/3 i 2/3 ekranu. Pomijam już oczywiste i upragnione 50/50 czy też 1/4, ale przydało by się jeszcze np. dzielenie ekranu na 4 części za pomocą linii w pionie i poziomie. Ba, nawet sześciopak zapewne byłby użyteczny na dużych monitorach z ogromną rozdzielczością.

6. Przerobiony na nowo Charm Bar

Coś co jest jednym z największych problemów tego systemu, to nierozumienie idei tego chowanego paska. Nie zrozumienie bierze się jednak z tego, iż bardzo często o nim zapominamy. Pytanie wiec, czy Charmik nie mógłby wystawiać zawsze o te 3px z prawej strony? Czy nie mógłby, na tym wystającym pasku, pokazywać kolorem, że coś się dzieje, że są nowe opcje? Nie wiem. Może moje pomysły są głupie, ale wydaje mi się, że ten genialny w swej istocie pasek, powinien być bardziej widoczny. Ot.

7. Możliwość otwarcia zwykłego okna nad Modern

Wiem, dziwne. Czasem mam jednak taką nieodpartą ochotę otworzyć np. okno folderu a jednocześnie przyglądać się w tle odbieranej poczcie. Niby podział ekranu załatwia sprawę, ale przy mniejszych ekranach warstwowanie było by zdecydowanie wygodniejsze w mojej opinii.

8. Możliwość włączenia z powrotem przezroczystości obramówek okna. Lubiłem te przezroczystości.

8.1 …bardzo je lubiłem.

9. Wyszukiwanie plików

Temat był poruszony wielokrotnie i nie leży mi na sercu aż tak mocno, bo to co jest dostępne nie tylko jest ok., ale wręcz bliskie perfekcji. Bliskie nie oznacza jednak absolutnie perfekcyjne. Przełączanie się między wynikami wyszukiwania wśród aplikacji, plików i innych elementów jest dobre gdy wyników jest dużo, ale jeśli wpiszemy dosyć precyzyjne hasło i wyników w poszczególnych kategoriach jest raptem garstka, można by już pokusić się o wyświetlenie ich na jednym ekranie. Naprawdę, można by.

To moje życzenia. A wasze?