r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

MiKTeX 2.9.6236

Strona główna Windows Grafika Skład publikacji DTP
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

MiKTeX to zestaw narzędzi do składania tekstu, a w szczególności zapisów matematycznych i naukowych. Programy, które znajdują się w pakiecie, to implementacja systemów TeX i LaTeX dla Windowsa.

MiKTeX zawiera wszystko, czego potrzeba do składania tekstu w języku LaTeX lub TeX oraz do generowania dokumentów. Znajdują się tu style, fonty i skompilowane programy, które pomogą w składaniu publikacji.

r   e   k   l   a   m   a

Trzeba pamiętać, że TeX to system WYSIWYM, czyli bazujący na dyrektywach i znacznikach, nie znajdziemy tu więc edytora pozwalającego podejrzeć wygląd dokumentów. Podgląd zapewnia program Yap, na bieżąco kompilujący i wyświetlający dokument. Znajduje się tu również edytor TeXWorks, podświetlający składnię i prezentujący wynik kompilacji pliku. Pracę warto zacząć od niego. Warto wspomnieć też o niewielkim programie, który pozwala zagnieździć MiKTeX-a na pasku zadań, skąd można szybko uruchomić podstawowe funkcje.

Kolejną zaletą pakietu MiKTeX jest możliwość łatwej instalacji i pobierania brakujących pakietów. Można to zrobić za pomocą dyrektywy \usepackage{nazwa}, podając nazwę potrzebnego pakietu. Można również przy instalacji zlecić pobieranie brakujących elementów automatycznie. Repozytorium jest regularnie aktualizowane, więc nie powinno być żadnych problemów z dostępnością nowych wersji.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Programy dla studentów: jak rozpocząć pracę z LaTeX-em?

90
OPROGRAMOWANIE 30.11.2017 | Magdalena Łachacz

Wydaje się, że każdy, kto był wcześniej z jakichś powodów zobowiązany do skonstruowania autorskiej wypowiedzi o naukowym charakterze, może opowiedzieć kilka anegdot nie tylko o pełnym zwrotów akcji procesie konceptualizacji pracy czy o herkulesowym wysiłku przerzucenia ton materiałów w rozmaitych repozytoriach oraz bibliotekach, ale też – a może przede wszystkim – o walce na śmierć i życie z oporem materii w edytorze tekstowym. Warto jednak wiedzieć, że można prace naukowe pisać inaczej: ze spokojem wywołanym świadomością, iż środowisko, w którym powstaje tekst, zadba o jego złożenie, a…

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
  #1 05.04.2017 16:23

@teresa54: uzupełniam - ale tylko na Linuxa i MacOS

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.