Microsoft Office OneNote

Strona główna Windows Archiwum Programy archiwalne
Pobierz program

Office OneNote 2010 to trzecia już wersja aplikacji, która zadebiutowała w edycji 2003 pakietu Microsoft Office, a obecnie wchodzi w skład Office 2010. OneNote to wirtualny notes, w którym można przechowywać notatki tekstowe, głosowe i obrazkowe. Aplikacja bardzo dobrze integruje się z przeglądarką Internet Explorer i systemem, pozwala na wklejanie wycinków ekranu, drukowanie bezpośrednio do notesu czy wysyłanie plików. OneNote jest prosty w obsłudze, a nową notatkę podręczną można w dowolnej chwili wyświetlić i edytować naciskając kombinację klawiszy Windows + N. Program umożliwia katalogowanie zawartości na notesy, zakładki i strony wraz z podstronami.

Uwaga!

  • Pakiet biurowy Microsoft Office 2010 (ani poszczególne aplikacje wchodzące w jego skład) nie jest już dostępny do pobrania. Zachęcamy do pobierania najnowszej wersji 2013 dostępnej w naszym dziale PROGRAMY -> Biuro -> Pakiety biurowe.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

intuicyjność i prostota obsługi, bardzo zaawansowane opcje tworzenia i edycji notatek
wysoka cena, nieprzenośny
ocena użytkownika
01.10.2011 14:50 • Recenzja do wersji 2010

Microsoft Office OneNote 2010 jest elementem składowym pakietu biurowego Microsoft Office 2010. Można go też nabyć osobno, jako samodzielną aplikację.

OneNote służy do tworzenia i przechowywania wszelkich notatek w formie elektronicznej. Sposobem działania i strukturą bardzo przypomina tradycyjny notes kartkowy; z tą tylko różnicą, że zamiast długopisu/ołówka/flamastra tutaj używa się myszki i klawiatury.

OneNote jest swego rodzaju teczką, w której mieścić się mogą praktycznie nieograniczone rozmiarowo notesy. Te z kolei można oznaczać i konfigurować w dowolny sposób; poszczególne działy notesu wyświetlane są podobnie jak karty w przeglądarkach internetowych, a każda taka karta zawierać może własne podstrony. Całość wygląda bardzo przejrzyście, schludnie i kolorowo. Moim zdaniem to właśnie odpowiednia kolorystyka poszczególnych sekcji notesu sprawia, że poruszanie się po nim staje się dziecinnie proste. Mam tu na myśli metodę kojarzenia konkretnego koloru z konkretną dziedziną (kategorią ). Być może jest to subiektywna metoda, ale u mnie sprawdza się wyśmienicie. Przykładowo: czerwony kolor sekcji dla notatek superważnych, pilnych; kolor pomarańczowy dla notatek związanych z zakupami online (konkretnie Allegro); kolor szary dla notatek dotyczących pracy (nie żebym nie lubił swojej pracy... ale ot szara codzienna rzeczywistość ); kolor różowy dla naszych... planów randkowych. Itd.

OneNote nie jest tradycyjnym edytorem tekstu; ma służyć nie tworzeniu idealnie sformatowanych dokumentów, ale notatek, przyjmujących często formę luźnych bloków tekstowych czy graficznych, rozmieszczonych na stronie notesu w sposób niezbyt uporządkowany. Jeżeli twórcom OneNote'a chodziło o to, aby użytkownik tego programu poczuł się, jakby miał do czynienia ze zwykłym notesem, to zamierzenie to udało się zrealizować idealnie. Często jest tak, że notatka tworzona "na szybko" w tradycyjnym notesie jest bardzo chaotyczna, zawiera przypisy, odnośniki, podkreślenia niektórych fragmentów i inne graficzne oznaczenia. W OneNote tradycja została podtrzymana. Grafikę i tekst można umieszczać na "stronie" notesu w dowolnym miejscu. Każda grafika i każdy akapit tekstu przyjmują wówczas formę zwartego bloku, który można dowolnie rozmieszczać na stronie. Po najechaniu myszką, wokół każdego elementu notatki ukazuje się ramka graniczna; łapiemy lewym przyciskiem zaznaczony element i przenosimy w dowolne miejsce; metoda zdecydowanie prostsza i szybsza niż "wytnij-wklej". Zdarza się, że jakiś fragment notatki trzeba zaznaczyć, obrysować, podkreślić jego ważność ramką. OneNote takie funkcje oferuje. Wystarczy wybrać odpowiednie narzędzie - wstawianie figur geometrycznych, zaznaczanie flamastrem lub pismo odręczne, dzięki któremu można kreślić dowolne kształty w dowolnych kolorach na całej przestrzeni notatki. No bo cóż by to był za notatnik, w którym nie można by sobie narysować kwiatka czy szlaczka?

OneNote mogę podsumować jednym zdaniem: nigdy nie spotkałem lepiej dopracowanego programu w tej kategorii. Minusy? Oczywiście są. Pierwszy to wysoka cena (prócz samego programu bardziej opłacalny jest zakup całego pakietu Office). Drugi minus dotyczy instalacji programu - niestety jest ona wymagana, wersji portable nie ma, co jest trochę dziwne jak na tę kategorię programów i stanowi duże utrudnienie dla użytkowników dysponujących jedynie komputerami stacjonarnymi.