reklama

Microsoft Office OneNote

Strona główna Windows Archiwum Programy archiwalne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Office OneNote 2010 to trzecia już wersja aplikacji, która zadebiutowała w edycji 2003 pakietu Microsoft Office, a obecnie wchodzi w skład Office 2010. OneNote to wirtualny notes, w którym można przechowywać notatki tekstowe, głosowe i obrazkowe. Aplikacja bardzo dobrze integruje się z przeglądarką Internet Explorer i systemem, pozwala na wklejanie wycinków ekranu, drukowanie bezpośrednio do notesu czy wysyłanie plików. OneNote jest prosty w obsłudze, a nową notatkę podręczną można w dowolnej chwili wyświetlić i edytować naciskając kombinację klawiszy Windows + N. Program umożliwia katalogowanie zawartości na notesy, zakładki i strony wraz z podstronami.

Uwaga!

  • Pakiet biurowy Microsoft Office 2010 (ani poszczególne aplikacje wchodzące w jego skład) nie jest już dostępny do pobrania. Zachęcamy do pobierania najnowszej wersji 2013 dostępnej w naszym dziale PROGRAMY -> Biuro -> Pakiety biurowe.
© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

intuicyjność i prostota obsługi, bardzo zaawansowane opcje tworzenia i edycji notatek
wysoka cena, nieprzenośny
ocena użytkownika

Microsoft Office OneNote 2010 jest elementem składowym pakietu biurowego Microsoft Office 2010. Można go też nabyć osobno, jako samodzielną aplikację.

OneNote służy do tworzenia i przechowywania wszelkich notatek w formie elektronicznej. Sposobem działania i strukturą bardzo przypomina tradycyjny notes kartkowy; z tą tylko różnicą, że zamiast długopisu/ołówka/flamastra tutaj używa się myszki i klawiatury.

OneNote jest swego rodzaju teczką, w której mieścić się mogą praktycznie nieograniczone rozmiarowo notesy. Te z kolei można oznaczać i konfigurować w dowolny sposób; poszczególne działy notesu wyświetlane są podobnie jak karty w przeglądarkach internetowych, a każda taka karta zawierać może własne podstrony. Całość wygląda bardzo przejrzyście, schludnie i kolorowo. Moim zdaniem to właśnie odpowiednia kolorystyka poszczególnych sekcji notesu sprawia, że poruszanie się po nim staje się dziecinnie proste. Mam tu na myśli metodę kojarzenia konkretnego koloru z konkretną dziedziną (kategorią ). Być może jest to subiektywna metoda, ale u mnie sprawdza się wyśmienicie. Przykładowo: czerwony kolor sekcji dla notatek superważnych, pilnych; kolor pomarańczowy dla notatek związanych z zakupami online (konkretnie Allegro); kolor szary dla notatek dotyczących pracy (nie żebym nie lubił swojej pracy... ale ot szara codzienna rzeczywistość ); kolor różowy dla naszych... planów randkowych. Itd.

OneNote nie jest tradycyjnym edytorem tekstu; ma służyć nie tworzeniu idealnie sformatowanych dokumentów, ale notatek, przyjmujących często formę luźnych bloków tekstowych czy graficznych, rozmieszczonych na stronie notesu w sposób niezbyt uporządkowany. Jeżeli twórcom OneNote'a chodziło o to, aby użytkownik tego programu poczuł się, jakby miał do czynienia ze zwykłym notesem, to zamierzenie to udało się zrealizować idealnie. Często jest tak, że notatka tworzona "na szybko" w tradycyjnym notesie jest bardzo chaotyczna, zawiera przypisy, odnośniki, podkreślenia niektórych fragmentów i inne graficzne oznaczenia. W OneNote tradycja została podtrzymana. Grafikę i tekst można umieszczać na "stronie" notesu w dowolnym miejscu. Każda grafika i każdy akapit tekstu przyjmują wówczas formę zwartego bloku, który można dowolnie rozmieszczać na stronie. Po najechaniu myszką, wokół każdego elementu notatki ukazuje się ramka graniczna; łapiemy lewym przyciskiem zaznaczony element i przenosimy w dowolne miejsce; metoda zdecydowanie prostsza i szybsza niż "wytnij-wklej". Zdarza się, że jakiś fragment notatki trzeba zaznaczyć, obrysować, podkreślić jego ważność ramką. OneNote takie funkcje oferuje. Wystarczy wybrać odpowiednie narzędzie - wstawianie figur geometrycznych, zaznaczanie flamastrem lub pismo odręczne, dzięki któremu można kreślić dowolne kształty w dowolnych kolorach na całej przestrzeni notatki. No bo cóż by to był za notatnik, w którym nie można by sobie narysować kwiatka czy szlaczka?

OneNote mogę podsumować jednym zdaniem: nigdy nie spotkałem lepiej dopracowanego programu w tej kategorii. Minusy? Oczywiście są. Pierwszy to wysoka cena (prócz samego programu bardziej opłacalny jest zakup całego pakietu Office). Drugi minus dotyczy instalacji programu - niestety jest ona wymagana, wersji portable nie ma, co jest trochę dziwne jak na tę kategorię programów i stanowi duże utrudnienie dla użytkowników dysponujących jedynie komputerami stacjonarnymi.

01.10.2011 14:50 | Recenzja do wersji 2010

Komentarze

0 nowych
  #6 10.11.2013 07:30

One Note jest za darmo w.... poczcie Outlook.com :) Więc jeżeli ktoś ma tam konto, to jest posiadaczem One Note'a. Dodatkowo są aplikacje na telefony, które pięknie synchronizują nasze notatki.

  #5 05.07.2012 10:51

Jest super, bardzo pomocny, kilka nie dociągnięć ale nie ma doskonałości. Mam telefon z WP i synchronizację notatek z serwerem, którą bardzo chwalę ( prosta ale wystarczająca ) Dziwi, że Google zaniechało projektu swojego notatnika myślę, że jeszcze do tego wrócą, byle nie za późno

Ostatni Mohikanin   29 #4 28.06.2012 20:29

@Nadiina - podobnego nie znajdziesz na pewno, zwłaszcza za darmo...
Ale do tworzenia i przechowywania notatek świetnie nadaje się AllMyNotes Organizer. Nie ma tylu funkcji co OneNote, ale jest po polsku, w wersji bezpłatnej i nie wymaga instalacji.
http://www.vladonai.com/

  #3 04.05.2012 21:29

Czy istnieje podobny program jak OneNote tylko w wersji bezpłatnej? Inny niż Evernote.

przemor25   14 #2 13.01.2012 01:55

Rewelacyjny program. Aż dziwię się niektórym głoszącym, że w wersji Home and Student za ok 300 zł zamiast OneNote'a powinien być np. Outlook.

  #1 05.10.2011 08:27

ONE NOTE 2010 JEST WYŚMIENITY

reklama