Microsoft: Vista podbije rynek

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft przewiduje, że udział systemu Windows Vista w rynku już od pierwszych dni będzie rósł w znacznie szybszym tempie niż działo się to w przypadku Windows XP - przynajmniej wśród klientów biznesowych. Według analityków z IDC, poprzedni system operacyjny po pierwszym roku istnienia na rynku był zainstalowany na ponad 10% komputerów w firmach. Brad Goldberg z Microsoft mówi otwarcie: Naszym celem jest dwukrotnie szybsze wdrożenie nowego systemu. Łatwo zatem obliczyć, że firma z Redmond liczy na osiągnięcie poziomu 20% już po pierwszym roku.

Analitycy są jednak sceptyczni. IDC jasno określiło taki cel jako niemalże niemożliwy do zrealizowania. Według IDC Microsoft wykonał dobrą robotę, ale nie przeskoczy cyklu wdrożeniowego zwłaszcza w dużych firmach, które z przyczyn technicznych nie będą mogły sobie pozwolić na tak szybką przesiadkę na Vistę. IDC szacuje tutaj, że po roku Windows Vista osiągnie 11% udział w rynku. Jeszcze bardziej sceptyczny jest Gartner - firma ta mówi o tym samym poziomie, tyle, że po 18 miesiącach. Nie słyszymy głosów firm wołających o szybką migrację do nowego systemu - podaje w analizach.

Windows Vista dla klientów korporacyjnych będzie udostępniony już za około miesiąc, w listopadzie. Ogólnoświatowa premiera ma nastąpić w styczniu 2007 roku.

© dobreprogramy
s