Microsoft a kwestia Javy

Strona główna Aktualności

O autorze

Sąd apelacyjny wstrzymał wykonanie wyroku niższej instancji, który zobowiązywał Microsoft do dystrybucji Javy wraz z systemami Windows.

Microsoft zrezygnował z integracji środowiska wykonawczego Javy w systemach Windows XP. Zmodyfikowana Java Virtual Machine (JVM) była dostępna tylko w pakiecie Service Pack 1 do tego systemu. Sun Microsystems utrzymywał, że poprzez takie praktyki Microsoft chciał dyskredytować pozycję Javy, promując tym samym platformę .Net. Sąd uznał te racje i nakazał koncernowi zintegrowanie \"oryginalnego\" środowiska JRE (Java Runtime Environment) firmy Sun z systemami Windows. Na wykonanie wyroku Microsoft dostał czas do kwietnia.

Koncern utrzymując, że okres jest zbyt krótki, aby zastosować się do nakazu sądu, złożył odwołanie od wyroku. Wczorajsza decyzja sądu apelacyjnego oznacza, że strony prawdopodobnie będą musiały złożyć dodatkowe wyjaśnienia

Microsoft zapowiedział jednakże, że mimo wstrzymania wyroku, firma zastosowała się już do części nakazów. W pakiecie Service Pack 1a dla Windows XP (właśnie opublikowaliśmy w vortalu) nie będzie już dostępna Java w wersji Microsofu. W kwietniu firma planuje udostępnienie środowiska JRE firmy Sun do pobrania z Internetu. W czerwcu ma się pojawić następny zestaw uaktualnień do Windows XP (SP 1b), który będzie zawierał JRE.

Źródło: PC World Komputer

© dobreprogramy
s