reklama

Microsoft chce szybkiego rozstrzygnięcia sporu z UE

Strona główna Aktualności

O autorze

Serwis Bloomberg powołując się na anonimowe źródła blisko związane z procesem negocjacji jaki toczy się pomiędzy firmą Microsoft a Unią Europejską informuje, że amerykański gigant chce jak najszybszego zakończenia rozmów w sprawie zarzutów o nieuczciwą konkurencję. Microsoft ma nadzieję na pozytywne wyjaśnienie całej sprawy najpóźniej do końca tego roku - czyli do momentu, w którym obecna komisarz ds. konkurencji, Neelie Kroes, zmuszona będzie do odejścia ze swojego stanowiska.

Przypomnijmy, że zarzuty Unii Europejskiej dotyczą dwóch niezwykle poważnych kwestii. Pierwszą z nich jest powiązanie przeglądarki internetowej Internet Explorer razem z systemem operacyjnym Windows. Nieoficjalnie mówi się, że Komisja Europejska chce by użytkownicy OSa firmy Microsoft mogli wybrać spośród wielu programów, w tym kilku rozwiązań konkurencyjnych (np. Firefox czy Opera). Na to jednak nie chce się zgodzić Microsoft. Firma ta zdecydowała się nawet na wydanie specjalnej "europejskiej wersji" systemu Windows 7 (Windows 7 "E"), która całkowicie pozbawiona jest przeglądarki internetowej.

Druga sprawa dotyczy kwestii nieinformowania przez Microsoft o wielu szczegółach dotyczących własnych programów m.in. pakietu Office. W efekcie tworzenie w pełni kompatybilnych aplikacji przez firmy konkurencyjne jest znacznie utrudnione.

Sprawa jest więc w toku, jednak tym razem pojawiło się "światełko w tunelu" i pewna nadzieja na stosunkowo szybkie jej wyjaśnienie. Użytkownikom pozostaje, póki co, jedynie czekać.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama