Microsoft rozdaje oprogramowanie i szkoli startupy

Strona główna Aktualności

O autorze

W listopadzie pisaliśmy o uruchomieniu przez Microsoft programu BizSpark umożliwiającego młodym, niewielkim firmom darmowe uzyskanie oprogramowania Microsoftu. Warto wiedzieć, że program ten cały czas ewoluuje, a już za kilka dni oprócz samego BizSparka z pomocą uczestnikom przyjdą bezpłatne szkolenia.

Przypomnijmy, że BizSpark to program przeznaczony dla tzw. startupów - młodych, niewielkich firm z branży IT. W definicji tej mieszczą się prywatne firmy tworzące oprogramowanie, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż trzy lata i generują roczny przychód nie większy niż 500 tysięcy dolarów. Firma musi również stworzyć przy pomocy wsparcia działającą w sieci usługę w modelu "software as service".

Dzięki programowi BizSpark kwalifikujące się firmy mogą otrzymać niemal za darmo imponujący pakiet oprogramowania i usług Microsoft - za symboliczną opłatą 100 dolarów (wymaganą dopiero po zakończeniu uczestnictwa w programie) można otrzymać między innymi subskrypcję MSDN, narzędzia Visual Studio i Expression, serwery bazodanowe SQL Server, systemy Windows Server, serwery SharePoint, BizTalk, narzędzia z rodziny System Center czy rozwiązania z platformy Windows Azure.

Do marca tego roku w programie zarejestrowało się ponad 150 firm z Polski. Wtedy też BizSpark został w naszym kraju rozszerzony o przywileje programu Metro dostępnego do tej pory wyłącznie dla bardzo wąskiej grupy firm w Polsce. Metro to program dla firm chętnych do wczesnego produkcyjnego wdrażania najnowszych technologii Microsoftu, czyli produktów w wersjach beta. Biorąc udział w programie firmy zyskują bezpośrednią opiekę techniczną ze strony grup produktowych Microsoftu i mają szansę rozwijać kompetencje techniczne w ramach programu partnerskiego.

Już w tym miesiącu, gdy liczba zarejestrowanych firm na świecie przekroczyła 12 tysięcy, BizSpark po raz kolejny poszerzony został o nowe propozycje dla uczestniczących w programie firm. Tym razem są to bezpłatne szkolenia, zarówno stacjonarne, jak i wirtualne. 18 maja odbędzie się w Warszawie pierwsze seminarium poświęcone programowaniu na Windows Mobile. Następnie 19-21 maja będzie można uczestniczyć w wirtualnej konferencji Windows Server 2008 R2 - Virtual Deep Dive Developer Lab. Dwa kolejne szkolenia znów prowadzone będą w formie stacjonarnej w Warszawie: 25-27 maja warsztaty na temat Windows Presentation Foundation, a 28-29 maja szkolenie dotyczące Silverlight 2.

Aby przystąpić do programu BizSpark, należy zacząć od lektury informacji na jego stronie domowej. Następnie najszybszą drogą do programu jest kontakt z jedną z dziewięciu polskich firm posiadających status partnera Microsoftu autoryzowanego do wprowadzania nowych podmiotów do programu. Firma ta udzieli wszelkich wskazówek i poprowadzi przez proces rejestracji.

Przypominamy równocześnie, że dla studentów i uczniów szkół średnich Microsoft prowadzi podobny program o nazwie DreamSpark - całkowicie bezpłatnie można tam uzyskać licencje na narzędzia deweloperskie, systemy operacyjne i serwery do wykorzystania w celach edukacyjnych.

© dobreprogramy
s