iPhone X otrzymał kontrowersyjną funkcję. Oprogramowanie może ograniczyć procesor

iPhone X otrzymał kontrowersyjną funkcję. (depositphotos)
iPhone X otrzymał kontrowersyjną funkcję. (depositphotos)

31.10.2018 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaprezentowane w 2017 roku iPhone’y otrzymały wraz z ostatnią aktualizacją niespodziankę, która może nie spodobać się wielu użytkownikom. Warto dodać, że ten dodatek w przypadku starszych modeli kosztował Apple już 10 mln euro grzywny.

W zeszłym roku naprawdę głośno zrobiło się o funkcji, która została dodana do iPhone’ów wraz z aktualizacją oprogramowania. Użytkownicy starszych modeli zaczęli zgłaszać zauważalne spadki wydajności. Okazało się, że oprogramowanie Apple dławi procesor, jeśli akumulator jest już zużyty. Według oficjalnego oświadczenia, celem było zwiększenie stabilności i uniknięcie nagłych wyłączeń iPhone’ów.

Sprawa spowalniania iPhone’ów szybko nabrała rozgłosu, a firmie z Cupertino grożono licznymi pozwami za rzekome celowe postarzanie produktu. Apple musiał się więc ugiąć pod licznymi zarzutami. Wraz z iOS 11.3 wprowadzono możliwość wyłączenia spowalniania, a także dodano ekran z informacją o stanie baterii. Dodatkowo zmniejszona została cena wymiany akumulatora.

Zeszłoroczne iPhone’y – model X, 8 i 8 Plus – nie miały zaimplementowanej opisywanej funkcji. Zmieniło się to jednak wraz z iOS-em 12.1. Jak możemy przeczytać na stronie pomocy Apple, która została po cichu zaktualizowana, trzy wspomniane iPhone’y mają już zapobieganie nieoczekiwanemu wyłączaniu. Aczkolwiek Apple zaznacza, że zarządzanie wydajnością może być mniej zauważalne ze względu na bardziej zaawansowaną konstrukcję sprzętu i oprogramowania tych modeli.

Spowalnianie iPhone’ów – jak sprawdzić stan akumulatora?

Funkcja zostaje aktywowana, gdy sprawność akumulatora spada poniżej 80 proc. początkowej wartości. Wówczas iPhone może w wybranych zadaniach, które wymagają dużej wydajności, ograniczyć moc procesora, aby nie doszło do nagłego spadku poziomu naładowania lub do wyłączenie urządzenia. Apple informuje, że spadek do 80 proc. nastąpi po 500 pełnych cyklach ładowania. Jak wygląda to w praktyce? No cóż, sporo zależy od tego, jak często rozładowujemy i ładujemy iPhone’a. Na moim iPhonie 7 po roku dość intensywnego użytkowania miałem 96 proc. początkowej sprawności akumulatora.

Obraz

Zużycie akumulatora można sprawdzić w ustawieniach iPhone’a. Odpowiednia opcja wprowadzona została w iOS 11.3. W tym celu należy wejść do ustawień, z listy wybrać Bateria i następnie kliknąć na Kondycja baterii.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)