Microsoft ściga twórców kompozycji

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak donosi serwis Neowin, Francisco Javier Ocasio Gotay znany w społeczności pod pseudonimem KoL otrzymał oficjalne upomnienie od firmy Microsoft z żądaniem zaprzestania dystrybucji kompozycji VistaXP dla systemu Windows XP, która prawdopodobnie najwierniej oddawała klimat grafiki nowego OSa korporacji - Windows Vista.

KoL był jednym z pierwszych programistów, którzy zaczęli tworzyć własne kompozycje po tym, jak odnaleziona została luka w bibliotece uxtheme.dll pozwalająca na dodanie do systemu niepodpisanych przez Microsoft plików styli. VistaXP został wydany dość dawno, bo 17 lipca 2005 roku. Wzorcem była tu jeszcze wersja alpha systemu, wtedy Longhorna, o numerze 5203. Od tego czasu styl pobrało setki tysięcy osób. Niestety po pięciu miesiącach koncern Microsoft postanowił przerwać ten proceder.

Prawnicy Microsoft powołując się na przepisy o ochronie praw intelektualnych zażądali usunięcia kompozycji i tym samym zakończenia jego dystrybucji. W uzasadnieniu napisano, że styl wykorzystywał elementy interfejsu użytkownika Windows, czcionki oraz grafikę, które są chronione przez prawo autorskie. To dla nas ważne, że w społeczności podejmowane są działania na rzecz innych użytkowników i cieszymy się z tego, jednak musimy dbać także o naszą własność intelektualną. Doceniamy zatem to, że twórca uszanował nasze prawa i usunął sporną kompozycję - powiedział Jed Rose, Program Manager w dziale Windows firmy Microsoft.

© dobreprogramy
s