Microsoft ujawnia cykl życia Windows 10. Ten OS skończy się szybciej, niż myśleliśmy

Strona główna Aktualności

O autorze

14 października 2025 roku zakończy się wsparcie dla Windows 10. Po tym terminie nie zostanie już wydana żadna łatka dla jeszcze niewydanego oficjalnie systemu operacyjnego Microsoftu. Przedstawiony dzisiaj harmonogram cyklu życia „dziesiątki” zdziwił wiele osób, przekonanych dotychczasowymi deklaracjami, że system ten będzie aktualizowany w nieskończoność, jako swoiste oprogramowanie w formie usługi.

Do tej pory Microsoft twierdził, że wsparcie dla Windows 10 będzie zapewniane przez „cały okres życia urządzenia” – tak sprawę przedstawił Terry Myerson, szef działu Windows w swoim wpisie blogowym w styczniu tego roku. Nikt nie wiedział wówczas, co to w praktyce znaczy – czy jeśli ktoś będzie miał w 2030 roku laptopa wciąż działającego pod kontrolą „dziesiątki”, to Microsoft wciąż będzie mu dostarczał łatki, pozwalające przetrwać bez natychmiastowego zarażenia się po podłączeniu do Internetu Przyszłości?

Teraz wiemy przynajmniej tyle, że nasze urządzenia z Windows 10 po 14 października 2025 roku przestaną „żyć” – i jeśli ktoś chciałby łatek bezpieczeństwa, będzie musiał sobie wykupić umowę CSA (Custom Support Agreement). Już zaś 13 października 2020 roku zakończy się podstawowe wsparcie dla „dziesiątki”, co oznacza, że od tego momentu w systemie nie pojawią się żadne nowe funkcjonalności, a nowe oprogramowanie (np. Office) przestanie być rozwijane na Windows 10.

Nie bardzo wiadomo, jak ten harmonogram ma się do opowieści o ostatnim klienckim systemie Windows, jakim miał być Windows 10, pogrążony w cyklu permanentnych aktualizacji, na wzór i podobieństwo oprogramowania webowego. Podane daty są zgodne za to z dotychczasową praktyką, znaną z poprzednich wersji systemu. Czy zatem powinniśmy spodziewać się już za kilka lat Windows 11?

© dobreprogramy
s