reklama

Microsoft wprowadza zestaw legalizacyjny dla pakietu Office

Strona główna Aktualności

O autorze

Po zestawie legalizacyjnym Windows XP Professional, Microsoft wprowadza do oferty analogiczny produkt służący do legalizacji pirackich kopii pakietu biurowego Office.

Przypomnijmy, że zestaw legalizacyjny Windows XP Professional to produkt kierowany do firm, który ma umożliwić szybką legalizację pirackich kopii systemu (tylko w tej edycji) bez konieczności jego reinstalacji - tak jak ma to miejsce w przypadku gdy zakupywany jest nowy, legalny system w wersji OEM lub BOX. Jest to szczególnie istotne właśnie dla firm gdzie proces ten, zwłaszcza przy dużej liczbie komputerów, byłby bardzo pracochłonny. Zestaw ten jest wyraźnie droższy od wersji OEM systemu ale daje za to możliwość skorzystania ze wsparcia technicznego takiego jak w wersji pudełkowej.

Nowo wprowadzony zestaw legalizacyjny Microsoft Office ma posłużyć do legalizacji pirackich wersji pakietu biurowego firmy Microsoft. Tak jak w przypadku swojego systemowego odpowiednika, dostępny jest tylko w jednej wersji odpowiadającej zawartością Microsoft Office 2007 w edycji Small Business (edytor tekstów Word, arkusz kalkulacyjny Excel, program do tworzenia prezentacji PowerPoint, program do tworzenia publikacji Publisher oraz klient pocztowy i organizer Outlook wraz z dodatkiem Business Contact Manager). Zestaw legalizacyjny Office wymaga jednak reinstalacji dotychczas wykorzystywanej, pirackiej kopii pakietu. Analogicznie jak w przypadku zestawu legalizacyjnego Windows XP, cena tego produktu będzie wyższa od wersji OEM (około 840 zł brutto) ale tańsza niż najtańsza opcja zakupu wersji BOX (około 1400 zł). Według naszych szacunków (produkt dopiero pojawił się w sieci dystrybucyjnej i nie ma go jeszcze w ofercie sklepów) jego cena powinna oscylować w granicach około 1200 zł brutto.

Warto zaznaczyć, że wspominana tu "najtańsza opcja" zakupu wersji BOX to nie klasyczne pełne wersje produktu ale zestawy składające się z bezpłatnego programu Microsoft Works 9 SE wraz z aktualizacją (upgrade) do danej edycji pakietu Microsoft Office 2007 - nie różniące się funkcjonalnie czy licencyjnie od "pełnych" odpowiedników sprzedawanych jako pojedyncze paczki, a przy tym dużo tańsze (samodzielna, pełna wersja Microsoft Office Small Business 2007 kosztuje około 1950 zł brutto). Zestawy te dostępne są także dla edycji Standard (koszt około 960 zł brutto) oraz Professional (około 1340 zł brutto). Szczegółowo o tej możliwości pisaliśmy w listopadzie.

Skoro istnieją tańsze możliwości zakupu legalnego pakietu Microsoft Office to dlaczego korporacja wprowadza dodatkowy produkt? Przyczyn należy prawdopodobnie szukać w programie Office Genuine Advantage mającym sprawdzać legalność kopii pakietu Microsoft Office zainstalowanej na komputerze użytkownika. Dotychczasowe doświadczenia z programu Windows Genuine Advantage (walidującego system Windows), pokazały bowiem, że wielu użytkowników używało pirackiego oprogramowania nieświadomie. Celem tego produktu jest zatem najprawdopodobniej zaoferowanie łatwej legalizacji takim właśnie użytkownikom.

Pracownicy polskiego oddziału Microsoft przyznali nam jednak nieoficjalnie, że produkt został trochę odgórnie narzucony na polskim rynku przez centralę korporacji. Znając specyfikę polskiego rynku zdają oni sobie bowiem sprawę z tego, że w sytuacji gdy zestaw ten z jednej strony wymaga reinstalacji dotychczas wykorzystywanej kopii pakietu, a z drugiej istnieją tańsze metody na uzyskanie legalnej licencji, to jego znaczenie nie będzie duże. Jak dowiedzieliśmy się od sprzedawców oprogramowania, nawet zestaw legalizacyjny Windows XP Professional - mimo, iż nie wymaga reinstalacji - nie cieszy się oszałamiającym zainteresowaniem ze strony klientów. Powód tego jest prosty - wyższa cena niż wersji OEM. Nie dziwi zatem, że w przypadku pakietu Office głównie promowane przez Microsoft są wspomniane zestawy składające się z programu Works 9 SE i uaktualnienia do wybranej edycji Office.

Dla klientów indywidualnych w dalszym ciągu najtańszą opcją zamiany pirackiego pakietu biurowego Microsoft Office na legalny, będzie zakup jubileuszowej edycji dla Użytkowników Domowych za 199 zł brutto.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama