Minimalistyczny, linuksowy pulpit

Słowem wstępu

W tym (nie za) krótkim wpisie chciałbym przedstawić moją minimalistyczną konfigurację pulpitu, w tym parę ciekawych programów i ich przydatnych opcji. Tekst powinien zainteresować przede wszystkim tych spośród linuksowej braci, którzy często używają powłoki systemowej, ale mam nadzieję, że i reszta znajdzie w nim coś ciekawego.

Pulpit

Podejrzewam, że wielu pulpit w systemach linuksowych kojarzy się ze środowiskami graficznymi takimi jak GNOME, KDE bądź Unity. Ja, po paru latach spędzonych z GNOME 2 i LXDE, porzuciłem „ciężkie” środowiska graficzne na rzecz menedżera okien o lapidarnej nazwie i3.

i3{,bar,status,lock}

Zaznaczę raz jeszcze, i3 nie jest „pełnym” środowiskiem graficznym, a jedynie menedżerem okien. Co więcej, jest to tiling window manager (nie podejmę się tłumaczenia tego terminu na polski, jeszcze komuś się źle skojarzy z Metro UI w Windows 8 ;)). Wszystkie operacje na oknach (zmiana pozycji, zmiana rozmiaru itp.) można wykonać za pomocą klawiatury. Ponadto i3 posiada duże możliwości konfiguracji i jest dobrze udokumentowane.

Do i3 dołączane jest jeszcze parę programów:


 • i3bar - pasek statusu wyświetlany przy krawędzi ekranu
 • i3status - program generujący dane dla i3bar
 • i3lock - prosta blokada ekranu
 • dmenu - menu do uruchamiania aplikacji

Oto jak prezentuje się mój ascetyczny pulpit, tutaj z paroma oknami terminala:

dmenu

Do uruchamiania aplikacji, dla których nie mam przypisanych skrótów klawiszowych, służy mi dmenu (ang. application launcher, nie przychodzi mi do głowy żadne sensowne polskie tłumaczenie). Wystarczy uruchomić dmenu i wpisać część nazwy programu.

Terminal (i X11)

Poniżej opisuję kilka użytecznych programów i sztuczek, głównie związanych z używaniem terminala.

xmodmap

Za pomocą xmodmap można zmienić układ klawiatury w X11. Modyfikacje, które stosuję u siebie mają na celu ułatwić programowanie. Oto moje zmiany, przedstawione w formie kombinacja klawiszy › efekt.


 • AltGr+Q › (
 • AltGr+W › )
 • AltGr+P › |
 • AltGr+K › &
 • AltGr+Spacja › _
 • CapsLock › Escape
 • Escape › CapsLock

Zamianę funkcji klawiszy CapsLock i Escape można uzyskać za pomocą dwóch plików: pierwszy to ciąg poleceń dla xmodmap, a drugi to skrypt powłoki wywołujący xmodmap ze ścieżką do pierwszego pliku jako argument.

Pierwszy:


! ~/swap_caps_esc
! Swap caps lock and escape
remove Lock = Caps_Lock
keysym Escape = Caps_Lock
keysym Caps_Lock = Escape
add Lock = Caps_Lock

Drugi:


# ~/swapcaps.sh
xmodmap ~/swap_caps_esc

Wszystkich chcących dostosować układ klawiatury do swoich upodobań odsyłam pod ten link.

bash

Jeśli chodzi o basha to chciałbym podzielić się dwoma prostymi sztuczkami usprawniającymi przechodzenie między katalogami. Prawie zawsze po przejściu do nowego katalogu wyświetlam jego zawartość. Można połączyć działanie cd i ls w jednej funkcji. Ponadto c to zawsze jedna literka mniej niż cd.


# ~/.bashrc
function c() {
  cd "$@" && ls
}

Istnieje również opcja basha, dzięki której po wpisaniu ścieżki bezwzględnej do katalogu, zostaniemy automatycznie do niego przeniesieni.


# ~/.bashrc
shopt -s autocd

atool

atool pozwala w wygodny sposób operować archiwami z poziomu konsoli. Udostępnia szereg poleceń, dla przykładu: apack - tworzenie archiwum, aunpack - rozpakowanie archiwum, als - wyświetlenie zawartości archiwum. Zawiera wszystko co potrzeba i obsługuje imponującą liczbę formatów. Sami chyba przyznacie, że łatwiej zapamiętać apack niż tar -czvf, czyż nie? ;)

ranger

ranger to konsolowy menedżer plików ze skrótami klawiszowymi w stylu vi. Większość operacji można wykonać za pomocą paru wciśnięć klawiszy. Zainteresowanych odsyłam do tego filmiku na YouTube.

Best calculator ever

Na zakończenie tej części prezentuję w mojej opinii najwygodniejszy istniejący kalkulator.

Wygląda ciekawie? A to po prostu:


# ~/.bashrc
alias calc='python -i -c "from math import *"'

Podsumowanie

Linuksa używam od kilku lat, a mimo to wciąż uczę się czegoś nowego, odnajduję ciekawe programy i przydatne opcje. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi któryś z Was również dowiedział się czegoś nowego, czegoś, co uczyni jego codzienną pracę z Linuksem nieco przyjemniejszą.

Zupełnie na koniec, krótka lista używanych przeze mnie programów: