Mobilne płatności trafią na Allegro – BLIK będzie zintegrowany z PayU

Strona główna Aktualności
image

O autorze

To może być prawdziwa „killer application” dla systemu płatności mobilnych BLIK, która może uczynić go poważnym rywalem nawet dla plastikowych kart płatniczych, które tak pokochali Polacy. Już we wrześniu będziemy mogli płacić aplikacją w sklepach internetowych korzystających z PayU, a niewiele później, jeszcze tej jesieni – na platformie Allegro.

Wieści w tej kwestii przynosi blog Cashless.pl. Potwierdziły się doniesienia, że już od kilku miesięcy trwają rozmowy między Polskim Standardem Płatności a PayU w sprawie udostępnienia płatności BLIK-iem tym podmiotom, które korzystają z PayU. Sprawa niebagatelna, biorąc pod uwagę, że PayU to dziś największy w Polsce operator płatności elektronicznych, którego szybkie e-przelewy mają podobno 80-procentowy udział w rynku.

Rozmowy miały zakończyć się podpisaniem umowy, która zawiera harmonogram wdrożenia BLIK-a w sklepach internetowych korzystających z PayU. Niezależne sklepy wprowadzą płatności mobilne już we wrześniu, poprzez jednoklikową metodę inicjacji transakcji. Będzie w ten sposób można płacić nawet bez podawania PIN-u, wystarczy zatwierdzić transakcję w aplikacji.

Z samym Allegro sprawa zajmie więcej czasu. Może to być jesień tego roku, o ile programiści zdążą ze wszystkim przed gorączką świątecznych zakupów. W przeciwnym wypadku wdrożenie może zostać przesunięte na początek przyszłego roku.

Porozumienie uderza w samo sedno stosowalności BLIK-a. W kraju, w którym niemal każdy aktywny konsument ma płatniczą kartę zbliżeniową, płatności mobilne nie stanowiły wielkiego rarytasu, były mniej wygodne od wyciągnięcia karty i przyłożenia do terminala. Jednak w płatnościach internetowych ta zbliżeniowa przewaga plastiku przestaje istnieć, co więcej wiele osób obawia się podawać numery swoich kart w Sieci. Daje to szansę BLIK-owi na to, by nie powtórzył marnego losu wcześniej wdrażanych w naszym kraju mobilnych systemów płatności, których agonię możemy teraz obserwować np. w sieci Biedronka.

© dobreprogramy