Moonlight 1.0 beta 1

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano pierwszą betę Moonlight 1.0, implementacji technologii Silverlight na platformę Linux.

Prace nad Moonlight rozpoczęły się w ubiegłym roku podczas konferencji MIX07. Wtedy Miguel de Icaza, kierujący projektem Mono, oraz jego grupa, stworzyli działający prototyp w ciągu 20 dni. Kiedy Silverlight 1.0 został wydany we wrześniu, Microsoft ogłosił plany współpracy z pracującymi w Novellu programistami Moonlight w celu upewnienia sie, że Silverlight będzie dostępny także na Linuksie. Korporacja dostarczyła wtedy zestawy testów oraz zgodziła się na udostępnienie binarnych kodeków audio i wideo dla plugina linuksowego.

Moonlight 1.0 jest napisany w C++ i jest udostępniony jako wtyczka dla Firefoksa. Posiada własny silnik JavaScript. Jest w całości otwarty i podlega licencji GNU LGPLv2. Nie zawiera kodeków własnościowych. W przypadku konieczności ich użycia pojawia się możliwość ich ściągnięcia. Użytkownicy mogą też skompilować z Moonlight z biblioteką ffmpeg zamiast microsoftowych kodeków. Moonlight jest dostępny obecnie na platformy x86 i x86-64. W przyszłości obsługiwanych platform może być więcej.

Obecnie Moonlight nie jest jeszcze kompatybilny z Silverlight 2.0. Jednak już w marcu ma zostać wydana alfa wersji wspierającej Silverlight 2.0. Wersja wspierająca najnowszy Silverlight ma używać Mono do wykonywania kodu napisanego w C# oraz innych językach działających na bazie Dynamic Language Runtime, które Microsoft udostępnia jako open source.

© dobreprogramy

Komentarze