Mozilla Talkilla: przeglądarka z WebRTC będzie Twoim głównym komunikatorem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Bez względu na to, jakie będą dalsze losy przygotowującego się do radykalnych przemian Firefoksa, jedno jest pewne – Mozilli pomysłowości nie można odmówić. Jej deweloperzy, którzy wprowadzili ostatnio takie innowacje jak ujednolicony system logowania Persona, pomogli w przeniesieniu silnika gier Unigine na WebGL, czy zaprezentowali innowacyjny system płatności internetowych mozPay, nie ustają w rozwijaniu nowych projektów. Jednym z nich jest Talkilla, która ma szanse w przyszłości wyprzeć z naszych desktopów (i nie tylko desktopów) popularne, komercyjne komunikatory.

Uwolniony przez Google w 2011 roku framework WebRTC, pozwalający przeglądarkom na komunikację w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem połączeń P2P i kompresji audio/wideo realizowanej za pomocą wolnych kodeków, od początku był jedną z najbardziej ambitnych nowych technologii webowych. Oddając deweloperom gotowe klasy i metody w JavaScripcie, pozwalał na tworzenie wideoczatów i komunikatorów, wzbogacanie gier online takimi kanałami komunikacji, a nawet uruchamianie złożonych systemów telekonferencyjnych. Niemal natychmiast wsparcie dla WebRTC zapowiedziały Mozilla i Opera, choć niemal dwa lata zajęło osiągnięcie takiego poziomu interoperacyjności, by możliwa stała się komunikacja między aplikacjami korzystającymi z niezależnych implementacji WebRTC.

Teraz za sprawą Mozilli pojawiła się szansa na to, że WebRTC w praktyce zastąpi komercyjne, własnościowe komunikatory, na co w świetle ostatniej afery z podsłuchami użytkowników usług internetowych przez amerykańską agencję NSA czas najwyższy. Rozwijana przed deweloperów Firefoksa Talkilla pozwolić ma użytkownikom na komunikowanie się w czasie rzeczywistym bez konieczności instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Komunikacja ta obejmować ma połączenia audio i wideo, czaty tekstowe, przesyłanie plików, zrzutów stron WWW czy udostępnianie ekranów.

Wygląda na to, że Talkilla będzie zintegrowana z interfejsem Social API, pozwalającym Firefoksowi na łączenie się z usługami serwisów społecznościowych (obecnie Facebooka i Twittera). W ten sposób uzyskamy interaktywną książkę adresową, z której poziomu możliwe byłoby rozmawianie ze znajomymi z tych serwisów bez logowania się do Facebooka (jeśli tylko korzystają oni z przeglądarki, na której Talkilla będzie działać).

Docelowo Talkilla pojawić się ma wraz z Firefoksem 24 (którego wydanie planowane jest na 17 sierpnia br.), choć wspierać będzie wszystkie wersje Firefoksa obsługujące WebRTC, od wersji 22 (obecnie beta). Deweloperzy Mozilli liczą też na to, że uda im się zapewnić kompatybilność z Google Chrome (i w konsekwencji, zapewne też odnowioną Operą). Mozilla chce też umożliwić połączenia przez Talkillę z sieciami telefonicznymi, a także ułatwić integrowanie jej ze stronami internetowymi, gdzie mogłaby być wykorzystana np. do komunikacji z doradcami klienta.

Poniżej możecie zobaczyć makiety mozillowego komunikatora.

© dobreprogramy