Mozilla Test Pilot

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla Labs rozpoczęła prace nad nowym programem badań użytkowników Firefoksa, którego celem jest zbudowanie jednoprocentowej reprezentacyjnej próbki, pozwalającej na uzyskanie opinii na temat organizowanych testów.

Aktualnie eksperymentalne produkty Mozilli testowane są w strefie blogosfery, która dowiaduje się drogą plotkarską. W efekcie uzyskiwana w ten sposób informacja nie zawsze jest zgodna z oczekiwaniami twórców, gdyż pozostawiają je najczęściej najbardziej kompetentni użytkownicy, których poglądy i wiedza odbiegają od typowych użytkowników Sieci.

W odpowiedzi na te problemy, Mozilla postanowiła opracować własny program badań. Całość ma być dostępna w postaci typowego plug-in dla Firefoksa. Przy pierwszym uruchomieniu użytkownik będzie musiał określić się w profilu demograficznym, poziomie zaawansowania, lokalizacji itp. Następnie w przypadku dostępności nowego eksperymentu możliwe będzie pobranie oprogramowania z informacjami wymaganymi do rozpoczęcia testów.

W dalszej kolejności, po określonym czasie, użytkownik zostanie poproszony o opinie. Formularz zwrotny zawierać będzie jednak zaledwie kilka pytań, wybranych spośród wielu wraz z linkiem, gdzie wyrazić będzie można bardziej szczegółowe opinie. Prócz tego dzięki losowemu przydzielaniu pytań powiększa się szansa na statystyczną poprawność wyników.

Zebrane informacje przedstawiane będą na witrynie badań, a wszyscy testerzy otrzymają znaczek wyświetlany w profili do umieszczenia na blogach i serwisach społecznościowych. Więcej informacji na temat Mozilla Test Pilot można znaleźć w blogu Mozilli.

© dobreprogramy

Komentarze