NVIDIA GeForce GTX 970 – niereferencyjne konstrukcje Asusa i Gigabyte

Strona główna Lab Komponenty i akcesoria

O autorze

Po bardzo dobrze przyjętej recenzji GeForce GTX 980 przyszedł czas na przyjrzenie się bliżej nieco mniej wydajnej, ale za to znacznie tańszej konstrukcji, jaką jest GeForce GTX 970. Do testów otrzymaliśmy dwa modele kart wykorzystujących nowy układ Nvidii. Pierwszy z nich to ASUS GeForce GTX 970 Strix DirectCU II, drugi to Gigabyte GeForce GTX 970 GamingG1. Oba są produktami autorskimi, które mogą się pochwalić wyjątkowo wydajnym i cichym chłodzeniem. Już teraz mogę powiedzieć, że mamy do czynienia z rewelacyjnymi produktami w cenie do 1400 zł, które deklasują konkurencję i starsze karty GeForce GTX 780. Czas na dogłębną analizę możliwości kart opartych o układ GeForce GTX 970.

Technikalia

GeForce GTX 970 to drugi pod względem wydajności układ Nvidii i plasuje się tuż za jej flagowcem, GeForce GTX 980. Procesor graficzny o nazwie kodowej GM204-200 jest wykonany w tej samej technologii 28 nanometrów co testowana wcześniej karta GeForce GTX980, ma jednak 13 bloków SMM, czyli o 3 mniej niż silniejszym modelu. Znajdziemy więc tu 1664 jednostki CUDA i 104 jednostki teksturujące. Jednostek ROP pozostawiono tyle samo, czyli 64. W kartach na tym układzie znajdziemy też 4 GB pamięci GDDR5 o tej samej przepustowości (224 GB/s) i pracującej z identycznymi zegarami jak w mocniejszym modelu (7004 MHz). Nieco zmniejszono taktowanie bazowego zegara rdzenia, do 1051 MHz. Takie liczby zobaczymy w konstrukcjach, które bezpośrednio wywodzą się z modeli referencyjnych. W naszej redakcji jednak zagościły dwie ślicznotki, nieco podkręcone i z lepszym chłodzeniem.

Strix i Gaming G1 z bliska

Karta ASUS GeForce GTX 970 Strix DirectCU II to potężna konstrukcja. Wszystko za sprawą dużego radiatora z dwoma wiatrakami o przekątnej 100 mm i ogromnego ciepłowodu o przekroju 10 mm. Konstrukcja ta jest rozwiązaniem półpasywnym. Dopóki rdzeń nie nagrzeje się do 65 stopni Celsjusza, wiatraki nie kręcą się wcale i tym samym konstrukcja jest całkowicie niesłyszalna. Seria Strix to karty, które zostały podkręcone już w fazie produkcji. W tym modelu rdzeń pracuje z częstotliwością 1114 MHz, co w połączeniu z technologią Boost daje efektywne 1253 MHz. Zastosowane pamięci to znane już z mocniejszego modelu karty kości Samsunga GDDR5, które pracują z efektywnym zegarem 7012 MHz. Na śledziu karty, odmiennie niż w konstrukcjach referencyjnych i innych producentów, nie znajdziemy trzech wyjść DisplayPort a tylko jedno. Pozostałe wyjścia to dwa DVI i jedno gniazdo HDMI. Co ciekawe, tak wydajna karta wymaga wciąż potrzebuje tylko jednej, 8-pinowej wtyczki zasilania PCIe.

Gigabyte GeForce GTX 970 GamingG1 to również niereferencyjne rozwiązanie. Producent postawił na sprawdzony system chłodzenia Windforce III z trzema wydajnymi wentylatorami. Chłodzenie jest efektywne, jednak nie tak ciche jak u Asusa. Jak zapewne się domyślaci,e ten egzemplarz również należy do serii już podkręconej fabrycznie. Zegary z jakimi pracuje karta Gigabyte różnią się od poprzednika. Rdzeń taktowany jest zegarem 1178 MHz, co w efekcie zastosowania technologii Boost daje efektywne 1329 MHz. Jak widać jest to nieco więcej niż u konkurencji. Pamięci, również GDDR5 firmy Samsung, pracują ze standardowym taktowaniem 7012 MHz. Na śledziu znalazł się standardowy zestaw wyjść wideo. Trzy złącza DisplayPort, dwa DVI i jeden HDMI. Jeśli chodzi o zasilanie tej potężnej konstrukcji, to Gigabyte zastosował standardowe rozwiązanie w postaci dwóch wtyczek, 6- i 8-pinowej.

Specyfikacja platformy testowej

  • Procesor: Intel Core i5 3.5 GHz
  • Płyta główna: ASUS Maximus VII GENE ROG
  • Pamięć: 16 GB RAM Kingston HX321C11SRK2/16
  • Dysk: Transcend SSD370 256GB (TS256GSSD370)
  • Zasilacz: OCZ 600SXS2
  • System operacyjny: Windows 8.1

Karty oparte na układzie Radeon pracowały na sterownikach Catalyst 14.7, natomiast karty na układach Nvidii na sterownikach ForceWare 344.16 WHQL. Do testów użyliśmy następujących programów: 3DMark, Unigine Heaven i Valley, Cinebench 11.5. W 3DMarku wybraliśmy test Fire Strike w rozdzielczości 1920x1080 px. Aplikacje Unigine pracowały w rozdzielczości 1920x1080 px z ustawioną teselacją na poziomie ekstremalnym. W Cinebench 11.5 sprawdzaliśmy wydajność w OpenGL.

Testy syntetyczne pokazują, jak wydajną jest konstrukcja GeForce GTX 970. Tylko niewiele ustępuje dużo droższemu GTX 980, pokonując również droższą kartę na układzie Radeon R9 290X! Nieco dziwi wynik w aplikacji Cinebech 11.5. Sterowniki zostały poprawione, wszak słabsze karty przebiły mocniejszego GTX 980. Nadal jednak test w tym programie nie oddaje potencjału kart na układach Nvidii. Widać, że jest to jednostkowy przypadek. Czas chyba przerzucić się na Cinebench 15. W 3DMarku Radeon przedziela obie dziewięćset siedemdziesiątki. Jednak różnice pomiędzy kartami są praktycznie pomijalne. W aplikacjach Unigine pełna zgodność i odpowiedni szyk w szeregu.

1
© dobreprogramy
s