NVIDIA idzie w ślady Apple, chce wstrzymać sprzedaż urządzeń Samsunga

Strona główna Aktualności

O autorze

Po raz pierwszy w ciągu 21 lat trwania działalności firmy, NVIDIA zdecydowała się złożyć pozew o naruszenie praw patentowych przeciwko firmom Samsung i Qualcomm. Co ważniejsze, korporacja chce zablokować sprzedaż 12 modeli urządzeń koreańskiego potentata.

Firma zdecydowała się na pozew w stosunku do obu firm, ponieważ jej próby porozumienia się z Samsungiem w sprawie opłat licencyjnych nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Samsung nie zaprzecza oskarżeniom, stwierdza jednak, że wina leży po stronie dostawcy komponentów, dlatego NVIDIA zdecydowała się pozwać także Qualcomm. Patenty naruszone przez firmy dotyczą fundamentalnego pomysłu Nvidii, GPU, który w jednym czipie zawiera wszystkie funkcje do przetwarzania grafiki. Poza tym na liście znalazły się także programowane cieniowanie, ujednolicone shadery oraz wielowątkowe przetwarzanie w GPU.

Od początku swojej działalności, NVIDIA wydała ponad 9 miliardów dolarów na rozwój i badania by stać się najsilniejszą marką w sektorze grafiki. Samsung i Qualcomm zdecydowały się wdrożyć rozwiązania Zielonych bez jakiejkolwiek rekompensaty. Nvidia zauważa, że brak zwrotów inwestycji jest zupełnie niezgodny z jej strategią, toteż zdecydowała się pozwać obie firmy.

Obecnie sprawa jest na etapie orzekania przez sąd czy faktycznie doszło do naruszenia patentów. Możliwe jest jeszcze osiągnięcie porozumienia z Samsungiem oraz jego dostawcą komponentów. Jeżeli oskarżony nie zapłaci Nvidii opłat licencyjnych, firma będzie chciała zablokować sprzedaż urządzeń Samsunga korzystających z patentów. Na liście znajdują się Galaxy Note, Note Pro, Note 3, Tab S, Tab Pro, Tab 2, Galaxy S III, S4, S5, Infuse 4G i Samsung Illusion. Wymieniony sprzęt zawiera procesory graficzne Adreno (Qualcomm), Mali (ARM) lub PowerVR (Imagination).

Pełne oświadczenie Nvidii na temat pozwu znajdziecie na oficjalnym blogu firmy. Tam też będą się pojawiać aktualne informacje na temat procesu.

© dobreprogramy
s