Najczęściej wykrywane wirusy marca

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Panda Software opublikowała marcowy ranking dziesięciu najczęściej pojawiających się wirusów. Według danych bezpłatnego skanera antywirusowego online Panda ActiveScan, najczęściej wykrywanym złośliwym kodem jest skrypt FTP, umożliwiający rozprzestrzenianie się robaków z rodziny Sdbot.

Najwięcej infekcji, zarówno w Polsce jak i na świecie, spowodował W32/Sdbot.ftp. Drugim najczęściej wykrywanym złośliwym kodem był robak Netsky.P, który rozprzestrzenia się za pomocą wiadomości email wykorzystując lukę w zabezpieczeniach programu Outlook (okienko podglądu wiadomości) oraz sieci wymiany plików P2P. Robak ten pojawił się już ponad dwa lata temu i wciąż jest jednym z najczęściej wykrywanych zagrożeń.

Kolejnym niebezpieczeństwem okazał się Exploit/Metafile, wykorzystujący lukę w zabezpieczeniach systemu Windows w przetwarzaniu plików WMF. Wirus ten jest bardzo często wykorzystywany przez hakerów na stronach internetowych. Duża ilość infekcji spowodowana jest lekceważeniem przez użytkowników aktualizacji systemu Windows i towarzyszących mu programów, np. Outlook.

W Polsce na drugim miejscu pojawił się Exploit.C, który umożliwia hakerom wykonywanie w zainfekowanych komputerach niepożądanych działań, takich jak wykradanie zgromadzonych poufnych danych. Rozprzestrzenia się standardowymi sposobami, w załącznikach wiadomości email, Internet lub poprzez płyty CD.

Nowością na liście najczęściej wykrywanych zagrożeń na świecie jest trojan Lowzones.QF, który wykonuje zrzuty zawartości ekranu komputera do plików graficznych lub wykrada z zainfekowanego komputera poufne dane użytkownika. W rankingu marca znalazły się także takie zagrożenia jak Tearec.A (CME-24), znany jako Kamasutra oraz Sober.AH (CME-681), który był odpowiedzialny za alarm w październiku 2005.

Więcej informacji na temat wirusów i innych zagrożeń można znaleźć na witrynie internetowej bezpłatnego Pogotowia Antywirusowego Panda Software lub Encyklopedii Panda Software.

© dobreprogramy
s