Narodowe Archiwum Cyfrowe otwarte

Strona główna Aktualności

O autorze

Po ponad pół roku od czasu rozpoczęcia prac nad utworzeniem Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC), Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działając na wniosek Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, przekształcił utworzone w 1955 roku Archiwum Dokumentacji Mechanicznej (ADM) w zapowiadane wcześniej Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Głównymi założeniami, które przyświecały przy tworzeniu NAC i które teraz mają być realizowane jest bycie centralnym archiwum państwowym, którego powstanie jest odpowiedzią na postęp, który dokonał się w technologii zapisu, przechowywania i udostępniania danych. Jego podstawowymi zadaniami jest archiwizacja materiałów cyfrowych, w tym "dokumentu elektronicznego", archiwizacja zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów, digitalizacja tradycyjnych materiałów archiwalnych oraz udostępnianie cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, także za pośrednictwem Internetu.

Poza materiałami cyfrowymi, NAC gromadzi także tradycyjne materiały archiwalne. W zbiorach NAC znajduje się blisko 14 milionów fotografii, w tym także najstarszych ferrotypów i dagerotypów i około 30 tysięcy nagrań dźwiękowych oraz prawie półtora tysiąca filmów. Spośród nich znaleźć można m.in. fotograficzne archiwum Ilustrowanego Kuriera Codziennego z lat 1910 - 1939, Wydawnictwa Prasowego Kraków - Warszawa z czasów II Wojny Światowej, Instytutu Józefa Piłsudskiego z lat 1914 - 1939 oraz archiwalne nagrania, zdjęcia i dokumenty Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa, a także wiele innych.

Na nowej stronie już teraz jest dostępna pokaźna, bo licząca ponad 80 tysięcy, kolekcja mało znanych, zdigitalizowanych fotografii ze zbiorów NAC. Według zapewnień Rafała Magrysia odpowiedzialnego za tworzenie systemów informatycznych NAC, trwają przygotowania nad udostępnieniem programu ImagiNAC oraz ukończeniem programu ZoSIA - Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej.

© dobreprogramy