Aplikacja dnia: Notebloc

Aplikacja dnia: Notebloc
Oskar Ziomek

27.12.2017 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ramach cyklu „Aplikacja dnia”, tym razem przedstawiamy Wam Notebloc – program na Androida, który pomoże zdigitalizować odręczne notatki, książki, broszury i wszelkie inne papierowe źródła. Może się więc okazać przydatny w większości codziennych sytuacji, w tym na studiach podczas dzielenia się notatkami, w pracy, chcąc szybko wysłać komuś odręczny szkic czy też w domu, wysyłając maila z przepisem na świąteczne ciasto zapisanym w papierowej książce kucharskiej.

Aplikacja pozwala korzystać ze zrobionych już wcześniej zdjęć lub wykonywać je na bieżąco. Wczytany plik, czy też dopiero co zrobione zdjęcie zostanie przeanalizowane pod kątem zawartości, w efekcie czego program sam zaznaczy obszar, który jego zdaniem chcieliśmy „zeskanować”. Uwzględniana jest przy tym perspektywa, a zaproponowany obszar można poprawić ręcznie, więc teoretycznie nie ma konieczności przesadnego starania się z kadrowaniem podczas robienia zdjęć.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po zaakceptowaniu docięcia, zdjęcie zostanie automatycznie wyrównane, a jego kolorystyka mocno podkręcona w taki sposób, by maksymalnie uwidocznić treść. Wiele opiera się więc tutaj na podbijaniu kontrastu, w niektórych przypadkach może i do wartości, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, ale mających się przełożyć na wyraźne czcionki na skanie.

W razie potrzeby, podczas edycji (ale także później, w dowolnym momencie), każdy skan można dodatkowo dostosować do własnych potrzeb wskazując aplikacji, czy skanowane było zdjęcie czy też dokument. Dodatkowo zdecydować można o tym, czy wynikowy plik ma być kolorowy, czy też w odcieniach szarości (w przypadku dokumentu – czarno-biały).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli podczas korzystania z programu zadbamy o niezłe światło, a kadrując zdjęcie unikniemy niepotrzebnych krzywizn, efekty będą zdecydowanie zadowalające. Aplikacja praktycznie w każdym przypadku będzie szybsza, niż ręczne wykonanie, a później przycięcie zdjęcia i poprawienie jego parametrów dla zwiększenia czytelności.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wykonane w ten sposób skany można zapisywać w samodzielnie tworzonych folderach oraz bezpośrednio z aplikacji udostępniać. Do wyboru format PDF lub JPG oraz podstawowe ustawienia jakości, co przełoży się na wielkość pliku. Aplikacja pozwala także na drukowanie oraz zapisywanie plików do galerii.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ustawienia programu pozwolą natomiast wybrać rozdzielczość zdjęć (średnią lub wysoką), ustalić sposób nazewnictwa plików wraz z formatem daty i godziny, a także ustalić domyślnego odbiorcę wiadomości e-mail podczas udostępniania.

Aplikacja Notebloc dla Androida jest już dostępna do pobrania z naszej bazy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)