Netbooki opanowane przez Windows (w USA)

Strona główna Aktualności

O autorze

Powołując się na badania firmy NPD, Brandon LeBlanc z Microsoftu pochwalił się, że system Windows obecny jest już na 96% netbooków, które zostały sprzedane w lutym 2009 roku. W badaniu za netbooki uznano laptopy o przekątnej ekranu poniżej 10,2 cala i kosztujące mniej niż 500 dolarów.

Jest to duży sukces biorąc pod uwagę, że jeszcze w pierwszej połowie 2008 roku Windows można było znaleźć na mniej niż 10% netbooków. Firmy, które instalowały Linuksa na swoich netbookach, przeszły na Windows. Zaobserwowano też, że zwroty netbooków są kilkukronie częstsze w przypadku urządzeń wyposażonych w Linuksa niż w Windows. LeBlanc uważa, że dobre wyniki Windows są spowodowane tym, że system ten jest łatwiejszy w instalacji, używaniu oraz utrzymaniu.

W rzeczywistości zapewne jednak decydujące znaczenie ma przyzwyczajenie użytkowników, którzy chcą, aby ich netbooki działały tak samo jak laptopy i desktopy.


Aktualizacja, 08.04.2009, 11:00

Dane, na której powołał się LeBlanc dotyczą rynku amerykańskiego, który stanowi mniej niż 20% światowego rynku netbooków. Natomiast częstsze zwroty linuksowych netbooków wystąpiły w Wielkiej Brytanii.

© dobreprogramy

Komentarze