Nie minął rok od zakupu, a 36 tysięcy Lumii trzeba będzie posłać na śmietnik

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Patrząc na funkcjonariuszy nowojorskiego departament policji można było się poczuć jak na planie zdjęciowym serialu The Following, gdzie interfejs Windowsa 8 był wszechobecny, a bohaterowie pobierali z chmury SkyDrive klipy wideo na ich tablety Microsoft Surface, w trakcie pobierania dzwoniąc przez Lumie z Windows Phone. Z tym już jednak koniec – jedna z najwierniejszych Microsoftowi organizacji na świecie wyrzuca właśnie na śmietnik 36 tysięcy smartfonów z Windowsem, zakupionych niespełna rok temu. Na ich miejsce wejdą iPhone’y.

Ciekawą historię na temat marnowania publicznych pieniędzy i ryzyka, z jakim wiąże się wchodzenie w niszowe, własnościowe rozwiązania, przedstawia New York Post. W zeszłym roku nowojorska policja ogłosiła otóż „inicjatywę mobilności”, którą burmistrz miasta, Bill de Blasio ogłosił wielkim krokiem w XXI wiek (poważnie, w 2016 roku). W ramach tej inicjatywy zakupiono 36 tysięcy smartfonów, które miały trafić do funkcjonariuszy, jako inteligentne, mobilne terminale, dające dostęp do potencjału chmury, w szczególności do możliwości szybkiego wysyłania powiadomień do oficerów najbliższych wydarzeniom.

Decyzję o wyborze sprzętu, jaki miał zostać wybrany do zrealizowania założeń inicjatywy, podjęła Jessica Tisch, pełniąca funkcję komisarza ds. technologii informatycznych w nowojorskiej policji. Postać kontrowersyjna, nie tylko jako córka miliardera, przede wszystkim ze względu na to, że kilka lat temu ujawniła istnienie na Manhattanie współtworzonego przez nią supertajnego systemu kamer szpiegowskich, pozwalającego wyszukiwać podejrzane osoby na podstawie opisu. Notabene – systemu bazującego na technologiach Microsoftu.

Nie było więc dziwne, że pani Tisch ponownie wybrała Microsoft, a konkretnie smartfony Lumia 830 i Lumia 640 XL, działające pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1. Tego samego systemu, który dziewięć miesięcy przestał się cieszyć zainteresowaniem firmy z Redmond – koniec z poprawkami i łatkami bezpieczeństwa, koniec z pomocą techniczną online a nawet koniec z płatnym wsparciem.

Zakupowa decyzja nowojorskiej policji została wyśmiana przez amerykańskie media. CNET zjadliwie skomentował: tak, dobrze czytacie, sprawy życia i śmierci będą zależały od przestarzałych telefonów z z Windowsem – to jest właśnie oficjalny telefon nowojorskiej policji do walki z przestępczością.

Co prawda dla obu modeli można było zaktualizować system do Windows 10 Mobile… ale informatycy nowojorskiej policji szybko zdali sobie sprawę z tego, że nie tylko proces aktualizacji muszą przeprowadzić na każdym urządzeniu ręcznie, ale też konieczne będzie przepisanie na nowy system kilkunastu specjalistycznych aplikacji policyjnych, które stworzono na Windows Phone 8.1. W dodatku cała zabawa też szybko straci sens, gdyż zaktualizowane do Windows 10 Mobile smartfony będą wspierane tylko do czerwca 2019 roku – tymczasem nowojorska policja chciała korzystać nich przynajmniej przez cztery lata.

W końcu ktoś powiedział stop temu szaleństwu pani Tisch. Zakwestionowano jednoosobowo podjętą decyzję zakupową, a 36 tysięcy przestarzałych smartfonów pójdzie na śmietnik. Zastąpi je iPhone (nie podano, który model), zachwalany przez New York Post jako najdłużej wspierane urządzenie, cieszące się przecież wielką popularnością na amerykańskim rynku.

© dobreprogramy