Nie najlepsze warunki dla rozwoju przemysłu IT w Polsce

Strona główna Aktualności

O autorze

Rzeczpospolita opublikowała artykuł poświęcony globalnemu raportowi opracowanemu przez The Economist Intelligence Unit IT industry competitiveness index 2007. Raport konkurencyjności w przemyśle IT nie wypada dla Polski rewelacyjnie.

Wśród 64 krajów branych pod uwagę Polska zajęła 30 pozycję, "ulegając" m. in. krajom z naszego regionu (Węgry, Czechy, Estonia). Czołowe miejsca zajęły: USA, Japonia i Korea Płd. Można się zastanawiać dlaczego kraj słynący ze znakomitych informatyków (wystarczy spojrzeć na rezultaty ImagineCup 2007), kraj który szczyci się znakomitymi uczelniami systematycznie kształcącymi nowe kadry informatyków (jak zaznacza Rzeczpospolita, według międzynarodowych rankingów Uniwersytet Warszawski to obok Uniwersytetu Stanforda i MIT, najlepsza uczelnia kształcąca informatyków).

Okazuje się jednak, że to nie wystarcza. Jak podkreśla Rzeczpospolita, opierając się na założeniach badania, nie mniej ważne są jednak warunki prawne rozwoju biznesu, jego otoczenie, infrastruktura techniczna, innowacyjność (wydatki na badania i rozwój) oraz wsparcie przez państwo rozwoju przemysłu IT oraz wykorzystania nowych technologii.

Z tym jednak w naszym kraju jest znacznie gorzej. Pozostaje mieć więc nadzieję, że również te elementy w najbliższym czasie rozwiną się na tyle aby Polska mogła zająć miejsce adekwatne do osiągnięć naszych młodych informatyków. Więcej na temat raportu przeczytać można w artykule Informatycy to jednak za mało.

© dobreprogramy

Komentarze