Niemal połowa użytkowników smartfonów „nie przeżyje” bez nich doby

Strona główna Aktualności

O autorze

Bank of America przeprowadził badanie na grupie tysiąca pełnoletnich osób, korzystających ze smartfonów. Raport wykazał, że aż 47% respondentów nie wyobraża sobie dnia bez swojego telefonu, a 13% z nich nie wytrzyma bez niego nawet godziny. Jedynie 28% ankietowanych mogłoby żyć bez smartfona przez cały tydzień, a grupie zaledwie 16% odłożenie urządzenia na zawsze nie zrobiłoby żadnej różnicy.

Najwięcej, bo aż 35% respondentów, nieustannie sprawdza co dzieje się na jego smartfonie. Natomiast co godzinę na telefon zerka 16% osób, 8% rano i wieczorem, a zaledwie 13% rzadko i tylko wówczas, gdy naprawdę muszą.

Badacze Bank of America zapytali również ankietowanych, z jakiej przyjemności byliby skłonni zrezygnować, gdyby ktoś ukradł im smartfona i musieliby go odzyskać. Niemal połowa respondentów była skłonna zrezygnować z alkoholu (45%), natomiast 34% osób dałoby sobie spokój z czekoladą. Co ciekawe, mężczyźni byli bardziej skłonni do rezygnacji z czekolady niż kobiety. Ponadto 22% osób mogłoby sobie odpuścić zakupy, 16% filmy i telewizję, a 13% nawet seks.

Ankietowani w wieku od 18 do 24 lat, zapytani o priorytety, umieścili swoje smartfony wyżej niż dezodorant czy nawet szczoteczka do zębów, więc ich telefony są ważniejsze niż higiena osobista. Ponadto 7 na 10 osób w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona będzie bardzo zaniepokojona, że nie może połączyć się z rodziną czy przyjaciółmi, ani odbyć ważnej rozmowy. Natomiast 79% osób bałoby się również o bezpieczeństwo informacji, jakie przechowywali na telefonie, oraz utratę swoich kontaktów.

Perspektywa społeczeństwa, które stawia smartfony wyżej niż higiena osobista i nie może się z nimi rozstać nawet na dobę, nie jest dobra. Lekarstwem na uzależnianie się od kieszonkowych komputerków może być odłożenie smartfona na półkę i wypad ze znajomymi choćby na rower do lasu. Coraz częściej wspólne spotkania przeradzają się w telefoniczny piknik, gdzie zamiast spędzania czasu ze sobą, każdy zanurza się w wirtualnym świecie na swoim smartfonie. Obyśmy nie doczekali się obozów dla uzależnionych od smartfonów.

© dobreprogramy
s