Niepewny los Mono w Linuksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce niektóre dystrybucje Linuksa nie będą oferowały zaraz po instalacji środowiska Mono. Może tak się stać za sprawą zwrócenia uwagi na tę kwestię przez Richarda Stallmana, ojca ruchu Wolnego Oprogramowania.

Kilka dni temu, Stallman opublikował na łamach swojego bloga list otwarty, w którym skrytykował domyślną instalację Mono w wielu dystrybucjach Linuksa. Ostrzega, że Microsoft może w każdej chwili zacząć egzekwować patenty na oprogramowanie. W praktyce może to oznaczać, że każdy programujący w C# z wykorzystaniem Linuksa może liczyć się z niespodziewaną utratą takiej możliwości. Z tego powodu, implementacja Mono w Linuksie może okazać się nieracjonalna. Należy zatem ograniczać wykorzystanie tego języka w Linuksie, z kolei różne dystrybucje Linuksa, takie jak Debian nie powinny oferować po instalacji aplikacji, jak Tomboy, zastępując je odpowiednikami.

W odpowiedzi na list Stallmana, jeden z programistów, a zarazem rzeczników Debiana, będącego powodem wypowiedzi Stallmana oświadczył, że Debian Lenny w domyślnej instalacji z GNOME instaluje środowisko graficzne, jednak pozbawione jest ono zarówno Mono, jak i bazującego na nim Tomboya. Około tydzień po odpowiedzi dewelopera Debiana, na jego blogu pojawił się kolejny wpis. Alexander Reichle-Schmehl przyznaje w nim, że podczas instalacji Debiana za pośrednictwem kilku nośników instalacyjnych albo jeśli w trakcie instalacji aktywne jest połączenie z Internetem, system automatycznie instaluje Tomboy, aplikację bazującą na Mono.

Taka sytuacja nie ma miejsca, kiedy system instalowany jest z pierwszej płyty, zaś komputer nie posiada połączenia z Siecią. Jednak rozważa zmianę tej sytuacji poprzez dołączanie na przykład otwartego gnote, w przeciwieństwie do deweloperów Ubuntu, którzy nie mają nic przeciwko instalacji Mono. Powody Stallmana wydają się poniekąd słuszne, mimo to zdają się mało prawdopodobne biorąc pod uwagę niedawne deklaracje firmy w zakresie interoperacyjności...

© dobreprogramy

Komentarze