Nokia z pięcioma aparatami naprawdę powstaje, wiemy jak może wyglądać

Strona główna Aktualności

O autorze

Przed sierpniową premierą nowych smartfonów marki Nokia spekulowaliśmy, że jeszcze w tym roku zobaczymy monstrualny model z pięcioma aparatami fotograficznymi. Plotki o nim podsyciła informacja, że firma HMD Global, produkująca obecnie „Nokie”, zyskała prawa także do marki PureView, którą firmowane były najlepsze fotograficzne modele. Dziś możemy już być pewni, że taki 5-aparatowy model powstaje. Być może trafi do masowej produkcji, ale to jeszcze nie jest pewne.

Na Baidu, a potem także na Slashleaks znalazło się zdjęcie przedstawiające wydruk koncepcyjnych renderów obudowy takiej 5-aparatowej Nokii. Zdjęcie nie jest szczególnie wyraźne, ale zdradza kilka szczegółów – na przykład 3 różne obiektywy (ewentualnie 2 obiektywy i lampę doświetlającą). Trudno jednak na tej podstawie powiedzieć, czy trzy czarne kropki także są aparatami. Zachodnie media przypuszczają, że tak, wskazywałyby na to także odległości między „kropkami”.

Na pewno rozmieszczenie okrągłych elementów na obudowie jest dość niezwykłe. Poza nim możemy zobaczyć logo Nokii, podpis „Android” (raczej nie „Android One”) oraz drobną, nieczytelną informację poniżej jednego z domniemanych obiektywów. Prawdopodobnie jest to napis „ZEISS”, informujący o współpracy z firmą Carl Zeiss przy tworzeniu obiektywów, jednak napis jest zbyt nieczytelny, byśmy mogli być tego pewni. Nie ma tu żadnego napisu wskazującego na wykorzystanie marki PureView.

Choć pomysł na zamontowanie aż pięciu aparatów w smartfonie (i za pewne szóstego do selfie) wydaje się przesadą, na tle konkurencji HMD Global wcale nie wyjdzie na szaleńca. Plotki głoszą, że Samsung jeszcze w tym roku planuje wypuścić na rynek model z układem 4-aparatowym, więc eksperyment pod marką Nokia jest zupełnie na miejscu.

© dobreprogramy
s