Nowa nazwa Windows źródłem problemów prawnych

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak donosi The Seattle Times, nazwa następnej wersji systemu Windows - "Vista" - ogłoszona oficjalnie przez Microsoft w piątek, może być źródłem wielu problemów prawnych dla koncernu.

Okazuje się bowiem, że istnieje firma Vista Inc. założona przez Johna Walla w 1999 r. Jak można się domyślić, firma ta jest właścicielem zarejestrowanego znaku towarowego "Vista". Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że Vista Inc. - podobnie jak Microsoft - działa w branży IT i ma swoją siedzibę w... Redmond.

Sprawa jest bardzo poważna ponieważ Microsoft rozpoczął już kampanię marketingową nowej wersji swojego sztandarowego produktu. Ewentualna zmiana nazwy mogłaby być więc mocno problematyczna. Trudno też powiedzieć jak w tej sprawie zachowa się Vista Inc. Jak na razie, John Wall - dyrektor wykonawczy Vista, Inc. dyplomatycznie stwierdził rozważamy (wszystkie) nasze opcje i nad nimi dyskutujemy. Wszystkie opcje oznaczają więc i możliwość skierowania sprawy na drogę sądową, która mogłaby się zakończyć wielomilionowym odszkodowaniem...

Tymczasem przedstawiciel Microsoftu powiedział dla The Seattle Times: Nazwa Vista jest powszechnie używana przez rozmaite firmy w rozmaitych gałęziach przemysłu. My używamy nazwy "Vista" wyłącznie w połączeniu z naszem znakiem towarowym "Windows", co daje "Windows Vista" - nazwę naszego następnego systemu operacyjnego, starając się zapewne wyjaśnić, że problem jest sztucznie rozdmuchany.

© dobreprogramy
s