Windows 11: aktualizacja KB5014668 źródłem problemów z Menu Start

Windows 11: aktualizacja KB5014668 źródłem problemów z Menu Start

Ponowne uruchamianie Windows 11
Ponowne uruchamianie Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
25.07.2022 11:29

Windows 11 ma kolejny problem, tym razem związany z Menu Start. Chodzi o poważną usterkę, która uniemożliwia jego otwarcie. Jak zauważono, błąd występuje w niektórych komputerach po instalacji pakietu KB5014668 wydanego pod koniec czerwca, a Microsoft znalazł już nietypowe rozwiązanie.

Jak zawraca uwagę Softpedia, problem został rozwiązany z wykorzystaniem mechanizmu Known Issue Rollback. Chodzi o możliwość zautomatyzowanego przywrócenia komputerów dotkniętych problemem do poprzedniej, sprawnie działającego wydania Windowsa. Innymi słowy - system sam wycofa aktualizację w pecetach, gdzie występuje błąd, choć należy mieć na uwadze, że proces może zająć do 24 godzin od momentu uruchomienia tej procedury przez Microsoft.

W tym przypadku problem Windowsa 11 został zidentyfikowany i opisany przed weekendem na stronie pomocy technicznej Microsoftu, przez co można zakładać, że obecnie problem z Menu Start nie występuje już w żadnym komputerze. Nie zmienia to jednak faktu, że technicznie usterka nie jest rozwiązana. W tle trwają teraz zapewne prace, po których aktualizację ponownie uda się udostępnić we wszystkich komputerach z Windows 11, tym razem bez konsekwencji pod postacią usterki Menu Start.

Windows 11, choć jest stale aktualizowany pod kątem bezpieczeństwa zgodnie z comiesięcznym harmonogramem, niedługo ma dostać dużą aktualizację funkcji, znaną jak Sun Vally 2, czy po prostu Windows 11 22H2. Teoretycznie system jest już od jakiegoś czasu gotowy, ale realnie do komputerów zacznie trafiać dopiero pod koniec roku. W praktyce może być dostępny dla niewielkiej liczby osób korzystających z Windowsa 10/11. Z Jedenastki wciąż korzysta tylko niewielka część wszystkich osób.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)