reklama

Nowe iMaki już w Polsce: ekrany 4K i 5K, lepsze akcesoria, a w środku jest tak sobie

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Linia komputerów iMac została dziś odświeżona zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Spośród ciekawszych nowości warto odnotować pojawienie się nowej wersji z ekranem 21,5” o rozdzielczości 4K. Apple pokazało także nowe urządzenia peryferyjne – klawiaturę, myszkę i trackpada. Nowy sprzęt został określony przez wiceprezesa firmy Philipa Schillera jako „oszałamiający”, choć złośliwcy już teraz mówią, że oszałamia przede wszystkim ceną.

Nowe iMaki przynoszą szybsze procesory (5. i 6. generacja Intel Core), lepsze układy graficzne (Iris Pro lub Radeon R9), udoskonalone wyświetlacze i dwa złącza Thunderbolt – ale niestety tylko 2.0.

Największe zainteresowanie mediów budzi nowy wariant z ekranem 21,5” o nieco nietypowej rozdzielczości 4096×2304 pikseli. Apple chwali się, że ten wyświetlacz jest w stanie odzwierciedlić gamut kolorów DCI P3, znacznie szerszy od sRGB. W środku znajdziemy procesor Intel Core 5. generacji (do wyboru są wersje i5 oraz i7) z grafiką Iris Pro 6200, 8 GB lub 16 GB RAM oraz dysk twardy 1 TB (zaledwie 5400 RPM) lub pamięć masową Fusion – to hybrydowa konstrukcja z dyskiem twardym 1 TB połączonym z 24 GB pamięci flash. Dostępne są też opcje Fusion 2 TBHD oraz SSD 256 lub 512 GB.

Nie kupimy już 27-calowych iMaków z wyświetlaczami niewysokiej rozdzielczości – teraz wszystkie modele tego rozmiaru mają wyświetlacze 5K (5120×2880 pikseli). Wszystkie wyposażono też w procesory Intel Core 6. generacji (Skylake), do wyboru z grafiką Iris Pro lub Radeon R9, 8 lub 16 GB RAM oraz pamięcią Fusion lub dyskami SSD.

Jednocześnie z premierą światową nowe komputery pojawiły się też w polskim Apple Store. Zainteresowani iMakiem 21,5” już dziś kupią za 7299 zł maszynę z procesorem Intel Core i5 taktowanym zegarem 3,1 GHz i grafiką Intel Iris Pro Graphics 6200, 8 GB RAM oraz 1 TB pamięci masowej. Za takie atrakcje jak procesor i7 lub dodatkowe 8 GB RAM przyjdzie dopłacić dodatkowo po 960 zł.

W zestawach pojawiły się też nowe bezprzewodowe klawiatury i myszki Magic Mouse drugiej generacji. Ceny tych akcesoriów, oferowanych oddzielnie, mogą budzić zdumienie. Za Przeprojektowaną, Ładowalną i Wyjątkową klawiaturę Apple chce 479 złotych. W zamian dostaniemy nowy font na klawiszach (San Francisco), lepszy mechanizm nacisku i baterię, która na jednym ładowaniu przetrwa miesiąc.

Lżejsza i gładsza, wyposażona w zintegrowany akumulator mysz to jedynie 379 zł. Usunięto z niej prawie wszystkie ruchome części, podobnie jak poprzedniczka zawiera powierzchnię dotykową, ale już nie naciskową, za to podobno lepiej się ślizga po powierzchni.

Zestaw można uzupełnić nową wersją gładzika Magic Trackpad 2, który pozwala palcom wywoływać więcej funkcji (Force Touch) i daje jeszcze głębszy kontakt z treścią na ekranie. Za niewątpliwą przyjemność dotykania gładzika Apple życzy sobie 629 złotych, ale jeśli dokupimy go dodatkowo do nowego iMaka, zapłacimy 249 złotych. Wszystkie te akcesoria ładowane są przez kabel Lighting, tak samo jak iPhone czy iPad.

Na koniec ciekawostka: z okazji premiery Apple przedstawiło porównanie swoich najnowszych iMaków z pierwszymi iMakami z 1998 roku. Pełen postęp – w tym czasie Cupertino powiększyło pamięć swoich komputerów ponad tysiąckrotnie oraz przyspieszyło je ponad 366 razy. Ma to być dowodem na nieprzemijające zaangażowanie w misję zbudowania najdoskonalszego komputera desktopowego. A czy rzeczywiście ten nowy iMak jest taki doskonały? Cóż, zależy kogo spytacie. Naszym zdaniem tym razem Apple pokpiło sprawę. Brak złączy USB Type-C czy Thunderbolt 3.0, stosowanie dysków twardych 5400 RPM, skromna domyślna ilość RAM, wciąż tak samo głupio zamontowany slot SD i brak w w ofercie klawiatury z blokiem numerycznym mocno rozczarowują.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić