Nowsze Windows 10 wciąż nie dla komputerów z Atomami Clover Trail

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Użytkownicy wielu hybrydowych laptopów i tabletów z procesorami Atom Clover Trail, którzy zainstalowali na nich Windowsa 10, zostali pozostawieni samym sobie, jeśli chodzi o możliwość skorzystania z nowszych wersji systemu. Ostatnia wspierana wersja „dziesiątki” dla tej platformy Intela to Rocznicowa Aktualizacja (1607). Najnowszej, Creators Update, nie zainstalujemy na urządzeniach z Atomami Z2760, Z2520, Z2560 i Z2580 – i raczej nic się w tej kwestii nie zmieni.

Z Windows Update automatycznej aktualizacji systemu użytkownicy takich komputerów jak np. HP Envy x2, Asus VivoTab TF810 czy Acer Iconia W510 do tej pory nie dostali. Próba ręcznej instalacji na nich najnowszej wersji Windowsa 10, kończy się szybko komunikatem o niewspieraniu systemu na danym urządzeniu.

W kwietniu, gdy sprawa wyszła na jaw, Acer ogłosił, że pracuje z Microsoftem nad rozwiązaniem problemu – chodziło przede wszystkim o sterowniki. Tym, którym udało się w jakiś sposób wymusić instalację, grozić mogą problemy z wyświetlaniem obrazu. Ikony i tekst mogą zniknąć lub pojawiać się jako kolorowe bloki. W tej sytuacji pozostaje jedynie wrócić do poprzedniej wersji systemu.

Z tych prac jednak najwyraźniej niewiele wynika: mimo że od premiery Creators Update minęły ponad trzy miesiące, do tej pory komputery z procesorami Atom Clover Trail znajdują się na czarnej liście aktualizacji. Wygląda na to, że nie będzie inaczej z nową wersją, Fall Creators Update – udostępniane do tej pory testowe kompilacje również na tych maszynach nie działają.

Póki co posiadacze tych niewspieranych maszyn wciąż dostają łatki bezpieczeństwa. Na jak długo? Dobra wiadomość jest taka, że Windows 10 wersja 1607 jest kompilacją o wydłużonym okresie wsparcia – łatki powinna otrzymywać do 16 października 2025 roku.

© dobreprogramy