reklama

Nowy OpenVPN 2.4.0 dostępny: liczne nowości i brak wsparcia dla Windowsa XP

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Dla wielu trudno dziś sobie wyobrazić pracę bez możliwości korzystania z wirtualnych sieci prywatnych. Jednym z najpopularniejszych klientów serwerów VPN jest darmowy i otwarty OpenVPN. Właśnie ukazała się jego najnowsza wersja oznaczona numerem 2.4.0, przynosząca liczne nowości.

Dostępna dziś wersja OpenVPN mogła trafić do użytkowników nieco wcześniej. Twórcy programy zdecydowali się jednak na dodatkowe sprawdzenie zabezpieczeń oferowanych przez klienta. O audyt poproszono doktora Matthew Greena z Johns Hopkins Information Security Institute, który wcześniej weryfikował między innymi kod TrueCrypta.

Najważniejszą nowością może być dla wielu niekompatybilność nowego OpenVPN-a z Windowsem XP, choć oczywiście nie sposób traktować tego jako zarzut. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby użytkownicy, którzy z jakichś powodów wciąż używają tej wersji systemu Microsoftu, nadal korzystali z wersji 2.3.14 OpenVPN-a.

Lista nowości w nowej wersji w stosunku do 2.3 jest długa: należy tu wymienić między innymi obsługę DNS-ów dostarczających adresy IPv6, kompresji LZ4, kluczy uzgodnionych protokołem krzywej eliptycznej Diffiego-Hellmana (ECDH) czy w końcu kompatybilność z urządzeniami z Androidem.

Użytkownicy klienta na Windowsie mogą korzystać z napisanej od zera usługi systemowej OpenVPN Interactive Service, całkowicie od nowa przepisana została także dotychczasowa usługa OpenVpnService. Pełna lista nowości dostępna jest na stronie programu, zaś najnowszą wersję samego klienta znaleźć można w naszej bazie oprogramowania.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić