Nowy Radeon RX 480 za drogi? To nie sklepy są winne wysokiej ceny tej karty (aktualizacja)

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Najnowszy Radeon RX 480 okazał się w sklepach droższy niż oficjalnie zapowiadano? Uważacie, że 239 dolarów to nie jest prawie 1400 złotych? Kontrowersje po premierze pierwszej karty AMD w architekturze Polaris nie cichną, zainteresowani nią polscy internauci przeklinają „Januszy Biznesu”, wyjaśnienia producenta niekoniecznie wszystko wyjaśniają – wyjaśnić więc sytuację postanowiła znana sieć sklepów komputerowych x-kom.

X-kom postawił sprawę bardzo jasno, przedstawiamy więc wpis w całości:

Na rynku kart graficznych pojawiły się modele Radeon RX 480 z architekturą Polaris. Ich premiera spotkała się nie tylko z olbrzymim zainteresowaniem, ale również z dużym zaskoczeniem. Niestety jego powodem nie były jedynie zalety nowej karty graficznej. Pozwólcie, że wyjaśnimy, dlaczego tak się stało.

Dla wielu potencjalnych nabywców zaskakująca okazała się cena, która odbiega od sugerowanej przez AMD. Również oferta, którą znajdziecie w naszym sklepie online oraz salonach różni się, od tej którą możecie znaleźć na stronach i fanpage’ach AMD.

Sytuacja ta podyktowana jest cenami zakupu narzuconymi na firmy współpracujące z AMD. Są one dużo wyższe od sugerowanych cen sprzedaży. Aktualnie czekamy na oficjalne stanowisko firmy dotyczące polityki cenowej, która negatywnie odbija się na sklepach, w tym także na naszej ofercie. Liczymy na to, że w najbliższym czasie będziemy mogli zaproponować Wam karty Radeon RX 480 w cenach sugerowanych.

Jak widać, nie jest winą polskich sklepów, to, że w praktyce Radeon RX 480 jest znacznie droższy niż sugerowana cena detaliczna (1170 zł dla wersji z 8 GB RAM). We wspomnianym X-komie wszystkie wersje sprzedawane są po 1349 zł, choć jak ktoś chce, może kupić wersję Black Edition firmy XFX, kosztującą 1399 zł. Ze specyfikacji wynika, że różni się ona od tańszych wersji jedynie nieco podkręconym do 1328 MHz rdzeniem. Komputronik sprzedaje natomiast wspomnianą kartę w cenach od 1389 zł (karta Asusa z rdzeniem taktowanym 1266 MHz) do 1489 zł (wspomniany XFX Black Edition). Warto wspomnieć, że nie odbiega to od cen np. w Czechach, gdzie ceny nowej karty oscylują w okolicach 8400 koron, tj. 1360 zł.

Sprawdziliśmy, jak wyglądają ceny – i dostępność – pierwszego Polarisa w hurcie. I już można otwarcie powiedzieć, że wyglądają kiepsko. To nie żaden podatek od nowości narzucony przez sklepy. W hurtowniach nie tylko karta jest bardzo trudno dostępna, ale też i bardzo droga. Wiele zależy oczywiście od indywidualnego rabatu, ale my, mając lepszy rabat niż wiele sklepów, moglibyśmy kupić w hurcie RX 480 Asusa za ponad 1295 zł, zaś od Radeona za ok. 1325 zł. Zarobek sklepu nie jest więc tu oszałamiający.

Jeśli ceny nowego Radeona utrzymają się na takim poziomie, to zieloni nie powinni mieć specjalnych powodów do zmartwień. Zapowiadany na jesień GeForce GTX 1060 ma kosztować od 179 do 229 dolarów, podobno w swoim procesorze GP106 przyniesie 1280 rdzeni CUDA, i przynajmniej w niektórych modelach wystarczyć ma mu zasilanie z gniazda PCIe. Już teraz fani Nvidii nazywają kartę tę „Polaris-killerem” – i jeśli AMD nie chce, by ten scenariusz się ziścił, musi się postarać o jednak bardziej konkurencyjne ceny dla swoich kart. I to realne ceny, a nie sugerowane ceny detaliczne.

Aktualizacja

AMD przysłało oficjalne oświadczenie w kwestii cen nowych Radeonów. Oto ono:

Jak wcześniej zostało zakomunikowane sugerowana cena dla Radeon™ RX480 rozpoczyna się od SEP $199 USD oraz od $239 dla Radeon™ RX480 8 GB. Są to sugerowane ceny detaliczne i powinny być postrzegane jako wytyczne które oferujemy naszym klientom. Dynamika rynku w danym regionie może mieć wpływ na ostateczną cenę i jest poza naszą kontrolą.

© dobreprogramy