Odchudzanie Windows 10 skryptami PowerShella – szybko, sprawnie i nieodwracalnie

Strona główna Aktualności

O autorze

Na GitHubie pojawił się bardzo pożyteczny zestaw skryptów PowerShella, który pozwala szybko i efektywnie odchudzić Windows 10, usuwając z systemu rozmaite, zbyteczne dla większości użytkowników funkcje. Paczka o nazwie Debloat Windows 10 powinna spodobać się choćby z tego powodu, że nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania, a każdy z zawartych w niej skryptów robi tylko jedną rzecz, ale za to dobrze – użytkownik może więc wyłączyć dokładnie to, co chce.

Aby skorzystać ze skryptów Debloat Windows 10, należy uruchomić PowerShella z uprawnieniami administratora, a następnie wydać polecenie Set-ExecutionPolicy Unrestricted – i zatwierdzić zmiany klawiszem A. W katalogu z rozpakowanymi skryptami należy jeszcze odblokować poszczególne skrypty i moduły poleceniami

ls -Recurse *.ps1 | Unblock-File
ls -Recurse *.psm1 | Unblock-File

Obecnie w zestawie znajdują się skrypty do zablokowania telemetrii, wyłączenia zbędnych usług, zablokowania Windows Defendera, naprawienia ustawień prywatności, poprawienia działania interfejsu użytkownika (głównie myszki i klawiatury), zablokowania automatycznych aktualizacji Windows Update, usunięcia zbędnych aplikacji Modern oraz wyłączenia integracji z chmurą OneDrive. Skrypt experimental_unfuckery.ps1 nie powinien być używany, chyba że jesteście ryzykantami – usuwa on z systemu przeróżne, podejrzane zdaniem autorów rzeczy.

Mamy tu także kilka użytecznych narzędzi do wyłączenia zadań planisty czy wbudowanej wyszukiwarki, włączenia trybu God Mode czy zainstalowania podstawowych opensource’owych pakietów z repozytorium Chocolatey.

Wywołanie skryptu sprowadza się do przejścia do katalogu, w którym rozpakowano paczkę i wydania polecenia .\nazwaskryptu.ps1. Po zakończeniu pracy ze skryptami, można przywrócić domyślne zabezpieczenia PowerShella poleceniem Set-ExecutionPolicy Restricted.

Uwaga: pamiętajcie, że wprowadzone zmiany są nieodwracalne. Tu nie ma funkcji cofnij. Przetestowaliśmy jednak te skrypty na kilku instalacjach Windows 10, niczego u nas nie popsuły. Dlatego Debloat Windows 10 trafił do naszej bazy oprogramowania.

© dobreprogramy
s